יום שישי, 9 בדצמבר 2016

פסטיבל הבננה טעם כנרת ה-2 - 2016


פסטיבל הבננה טעם כנרת ה-2 יתקיים בעמק הירדן בחנוכה. הפסטיבל, שהוא חלק מפסטיבל טעם כנרת ה-12, הוא פסטיבל תיירות חקלאית וקולינריה וכולל סיורים במטעים ובאתרים. 10 ימים של פעילויות מיוחדות וארועים בין התאריכים 22-31 לדצמבר 2016.

החורף הוא זמן נהדר להגיע לעמק. לא חם ואפילו לא קר מדי – מושלם! ביקרתי בכמה מאתרים שישתתפו בפסטיבל והבאתי לכם מידע והצצה לכייף שיתקיים בעמק הירדן בחנוכה. בין האתרים שאציג כאן הם פארק נהריים באי השלום, אתרי דגניה א', חוות צמח נסיונות, עין גב ומסעדת מרינדו.
פארק נהריים – אי השלום, אשדות יעקב
בפארק נהריים בו נמצא "אי השלום" – סכר נהריים ותחנת החשמל רוטנברג ניתן לסייר בסיור עצמאי בשביל הסכרים החדש או ובסיור מודרך ש"עובר את הגבול" לשטח אי השלום הרידני עם אפשרות לשילוב נסיעה בכרכרה.
פארק נהריים כולל את אי השלום השייך לירדן אך נגיש ומאובטח מישראל, סכר תחנת החשמל רוטנברג ואת מסילת הברזל העתיקה. פארק נהריים שופץ לאחרונה. הגענו לנהרים באשדות יעקב בשעת בוקר נעימה. למרות שהמקום מגודר, יש אליו גישה משער גדול. ממנו פוסעים על שרידי מסילת הרכבת העמק העתיקה (1905-1948). אגב, במקום גם משקיפים על שרידי תחנת הרכבת העתיקה שנבנתה בסגנון באוהאוס ונמצאת בשטח ירדן. המסלול שופץ לחלוטין ויש בו שביל "דק" עץ יפהפה עם מרפסות תצפית על הסכר, המפל והירמוך. את הסיור הזה תוכלו לעשות לבד וחינם אין כסף. פשוט נכנסים דרך השער ומסיירים.

אם תרצו סיור מוסבר, תוכלו לקחת סיור מודרך מלא או סיור קצר של 20 דקות בכרכרה רתומה לסוס המסיעה 11 איש איתה תעברו את הגשר לאי השלום השייך לירדן ובלי ויזה, רק עם רישום במשרד (אל דאגה, הקטע מפורז ובצד השני נמצאת יחידה מובחרת של משמר המלך הירדני). בסיור תזכו גם להסברים מלאים על הטופוגרפיה של המקום, על האגם, הסכר (שייצר 18 מגהווט), על תעלת האפס של הסכר להחזרת המים ועל ההיסטוריה של המקום. כדאי להזמין מקום מראש.


במסגרת הפסטיבל מוצע פה הסיור בכרכרה, ובתלות במזג האוויר, יתקיים פה ב-24.12 הפנינג זומבה, פארק הרפתקאות בטבע ומגלשת עפר שתאפשר לילדים להנות מהמגע עם הטבע. יערך יריד ענק של מכירת בננות, שקדים, שמן זית ויין מיקב ברניקי במחירים מהיצרן לצרכן.

פה גם פגשנו את אורנה שמעוני שהקימה פה אנדרטה לזכר 7 הבנות מבית שמש שנרצחו בנהרים. היא סיפרה לנו על מיזם "בית אייל" שבו משולבים בעלי צרכים מיוחדים בכל תחומי הקהילה. בבית אייל, שהוא מרכז ספורט יש הנצחה ל-1358 החיילים שנפלו בלבנון וחללי פעולות האיבה.
פרטים: פארק נהריים, אשדות יעקב
החצר החקלאית תוצרת דגניה א'
בקיבוץ דגניה א' שופץ הסילו הישן וכיום הוא מוכר תוצרת מקומית, כולל שמן הזית מבית הבד של הקיבוץ. כדאי לבקר בחנות המפעל החדשה העמוסה בתוצרת מקומית ודליקטסים.

כחלק מהחזון החינוכי של הקיבוץ מדגישים כאן את הנשים החזקות ומעודדים להעצמת הנערות והנשים. במקום מיוצרת ונמכרת סדרת שמני זית זניים ובלנד אחד שעליהם מככבות החלוצות של דגניה והאיזור שפועלן ניכר עד היום. שמני הזית נמכרים גם ברחבי הארץ ברשתות נבחרות, כולל פוקס הום.
האג'נדה הזו גם משתקפת בסרט חדש שהופק כאן לאחרונה. הצפייה בסרט ללא תשלום ואל תפספסו אותו. זהו סרט מיוחד במינו. הוא סרט מקסים לכל המשפחה על ההסטוריה של דגניה ועל הנשים של דגניה, אבל בניגוד לסרטים התיעודיים שמקובל למצוא במרכזי מבקרים, זהו סרט אגדה קסום בכיכוב רות פרחי שישבה את ליבכם וירתק את הילדים והנוער. בתמונה – סצנה מהסרט על רקע שמן הזית עם תמונות החלוצות.

כחלק מהביקור במקום ניתן לצאת לסיור בדגניה "מאז ועד היום". הסיור עובר בחצר דגניה והבתים הישנים שסביבה. בכניסה לחצר דגניה תראו מולכם את הבית העתיק של דגניה. זהו בית דו קומתי בסגנון גרמני טמפלרי ששימש למגורי החלוצים. החדר של גורדון הוא משמאל למעלה, ורחל מאחור – חדרה פנה להרי הגולן. מימין לבנין יש בנין נוסף, ששימש כחדר אוכל, מקלחות ושרותים. הבתים העתיקים אינם מוזיאון אלא חלק מהקיבוץ וכיום ממוקמת בהם מזכירות הקיבוץ והארכיון בבית חדר האוכל.

משמאל, תכנסו לחצר החקלאית המוקפת גדר. הבניינים בנויים מבזלת וגגותיהם רעפים. כאן היה משק החי ובתי מלאכה ואסם תבואה. החצר שופצה וכיום הבניינים מאכלסים ספרייה, מוזיאון, חדרי ישיבות ומשרדים.

בתקופת הפסטיבל יתקיים פה במדשאה שוק איכרים של העמק, יחולקו בננות למבקרים, ומועדון הכדורגל "כדורגל פלוס" יקיים תחרות בעיטת הבננה – תחרות נושאת פרסים על בעיטה בצורת
מידע
סיורים בתקופת פסטיבל הבננה טעם כנרת יתקיימו ב-11 בבוקר, כשעה וחצי, 20 ש"ח, כולל את החצר החקלאית, משק החי והחקלאות בקיבוץ. פרטים בדף הפייסבוק: תוצרת דגניה א'
צמח נסיונות
חוות צמח נסיונות היא חוות מחקר (בעיקר לחקר גידול הבננות) הממומנת על ידי החקלאים. החווה תיפתח במסגרת הפסטיבל לסיורים חינם.
בחווה מקבל את פנינו ג'ורג' מקיבוץ גינוסר המספר לנו על הבננה, החווה, והמחקרים. אבל לפי שנכנסים, צריך לטבול את סוליית הנעליים בחומר חיטוי הנמצא בגיגית בכניסה לחווה, למנוע זיהום הצמחייה. הוא מספר לנו את הרקע של החווה ועל הסיורים, באורך של כשעה ורבע שבהם מראים את החווה, ומספרים על גידול הבננות – האקלים הדרוש להן, כמויות המים, למה מכסים את מטעי הבננות ברשת ומהם המחקרים בחווה.
הבננות בארץ הן מסוג "גרנד ניין" וכולן נמכרות בארץ, אין ייצוא בננות. הן גדלות באקלים טרופי (18-32 מעלות צלסיוס, אורך יום קבוע והרבה גשם). האקלים פה בעמק בגובה מינוס 112 מטר מתחת לפני הים הוא סובטרופי, הבעיה שהטמפרטורות כאן קיצוניות יותר ואין פה הרבה גשם (420 מ"מ, בעיקר בתקופה שבין דצמבר לינואר). לכן, חלק ניכר מהמחקרים כאן מטרתם לחקור את השקיית הבננות.
יש פה תחנה מטאורולוגית שמספקת נתוני מזג אויר לחקלאי האיזור – משקעים והתאיידות (שמאפשרים השקייה מדודה). תמצאו כאן צמחים בעציצים מיוחדים ומתקן התפלה. לומדים כאן כמה מים הצמחים צורכים, איך זה משתנה לפי סוג המים (מים מלוחים יותר כמו מהכנרת, או מים מותפלים) ותראו הכל במו עיניכם. מרתק!

אגב, לא רק בננות חוקרים כאן, גם קצת תמרים וגידולים נוספים כמו מנגו.
אחרי הסיור יגישו לכם בננה ותה צמחים.
מידע
הסיורים יתקיימו בתקופת פסטיבל הבננה טעם כנרת באמצ"ש: 10:00 סופ"ש: 10:00 ו 12:00
בהרשמה מראש אצל ריקי בצמח נסיונות, טל: 04-6773200 שלוחה 0.
עין גב
קיבוץ עין גב הפסטורלי השוכן על החוף המזרחי של הכנרת מהווה נקודת ביקור פופולרית למגוון אטרקציות. הקיבוץ אהוב עלי במיוחד בגלל שביליתי כאן כילדה כי יש לי קרובי משפחה בקיבוץ, אבל גם בגלל היופי הנהדר של כרי הדשא והעצים הנושקים לכנרת והנמל הקטן הרגוע.

הפעם הגענו לעין גב לנסוע בסיורכבת. אחרי שהצטלמנו על נוף הכנרת הנהדר עלינו על הרכבת ויצאנו לסיור בקיבוץ. הנסיעה נחמדה לכל המשפחה אבל תעניין במיוחד את הילדים, שמעבר להתרגשות של הנסיעה ברכבת הקטנה, הם יחוו את הקיבוץ דרכה – היא עוברת ברפת, ליד הבתים וגני השעשועים וכל "מוסדות" הקיבוץ ובסמוך למטעי הבננות. וכמובן, לאורך רצועת החוף הרגועה אותה אני זוכרת. בדרך מסבירים לנו הכל, כולל את זה שבקיץ מצננים את הרפת באמצעות מאווררים. בקיבוץ עין גב יש כ-500 חברים ויש פה גם מתנדבים מחו"ל – כמו פעם.

בנוסף לרכבת, יש פה שייט חוויתי, שייט מעבדה צפה, נגרייה של סבא יוסי עם סדנאות לכל המשפחה, שתי מסעדות דגים שיגישו מנות מיוחדות, בית הפרי, חנות של אוליאה אסנס וחנות מזכרות.

לפרטים: נמל עין גב, טלפון: 04-6659800
מרינדו
מרינדו, מסעדת הבשרים מהגולן הממוקמת בצומת עין גב משתתפת גם היא בפסטיבל. מרינדו היא מסעדת בשרים משובחת. כבר כתבתי עליה לאחרונה ותוכלו לקרוא עליה בכתבה מרינדו. במסגרת הפסטיבל ב-22 בדצמבר 2016 בערב תערך פה סעודת קונספט לכבוד פסטיבל הבננות עם שפים אורחים, תפריט מיוחד וניחוח בננות! בסעודה יוגשו מנות של שף גיא בן שמחון מוילה V בחד נס ושל שף זוזו חנה יוסוף ממסעדת מגדלנה. הנה הצצה לתפריט שיוגש באותו הערב, ויכלול יין:
פוקאצה עם שמן זית, רוזמרין ומלח ים, מוגשת עם מטבלים של פסטו כוסברה ופלפל חריף, קרם חצילים שחור.
מרק – קפוצ'ינו ארטישוק ירושלמי,ערמונים וקציפת כמהין. קטיפתי ומלטף, מלא טעמים כשהערמונים והכמהין מורגשים היטב.
סביצ'ה דג מוסאר ים אסיאתי ובננות – מוגש יפהפה והשילוב של הבננות עם הדג והתיבול מעניין וטעים ביותר.
עראייס קבב  עגבנייה צלוייה ,קרם שום על סלט עשבים וטחינה ירוקה – חלומי!
כתף טלה מפורקת על תבשיל מפתול בלדי, גרגרי חומוס ובצלי שאלוט – מנה חמימה ועדינה שכל כך נעים לאכול אותה בחורף והבשר פשוט נמס בפה.
רוסטביף שייטל עגל של שף גיא בן שמחון.
טריו של מיני כנאפה , קטאייף וחלאוות אלגיבן ,גלידת פיסטוק ורוטב פירות יבשים – שילוב של טעמים מזרחיים עם בננה מקורמלת נהדרת.
הנה תמונות של מנות נבחרות. הראשונה סביצ'ה הדגים היפהפה.

המנה שעשתה לי טוב על הלב לחורף היא כתף הטלה המפורקת.

ואי אפשר בלי להתגרות מתמונת הקינוח.

יש להזמין מקומות מראש בטלפון 04-6658555.
בפסטיבל הבננה טעם כנרת יוצעו ברבות מהמסעדות באיזור מנות מיוחדת – צל תמר, במסעדות הדגים ובתי הקפה בעין גב ועוד. ניתן להתעדכן באתר הפסטיבל.
בנוסף לאתרים האלו, בשנה שעברה ביקרתי בעוד מקומות המשתתפים גם השנה בפסטיבל בעמק הירדן בחנוכה ותוכלו לקרוא עליהם בכתבה פסטיבל הבננות טעם כנרת (הראשון).
למידע מלא על הפסטיבל בעמק הירדן בחנוכה באתר פסטיבל הבננה טעם כנרתתגובות

Subscribe

Labels

ישראל מסעדה אטרקציות חו"ל תל אביב והמרכז מסעדה בישראל לא כשר צפון הארץ ביקורת מסעדה אירופה מלון סיור ירושלים מלון בישראל מסעדה בתל אביב ילדים ירושלים והאיזור תל אביב כשר תרבות ארה"ב דרום הארץ טיול מרכז הארץ גליל מערבי מרכז ארה"ב גליל מסעדה במרכז בשר סלובקיה פסטיבלים וארועים צפון ילוסטון הרי הטטרה יקב הולנד אטרקציות בחו"ל מסעדה בצפון ספא תאילנד אטרקציה בחו"ל אמסטרדם בילוי המזרח הרחוק מוזיאון פסטיבל אוכל מוזיאון תערוכה ג'קסון הופעה המבורגר הרצליה ווסט ילוסטון חלבי מכתש רמון מלון בחו"ל מסעדה בירושלים מצפה רמון מרחצאות נוער שופינג אוכל איטלקי איזור השרון איטלקית ברלין גרמניה הרי הטטרה הגבוהים הרי הטטרה הנמוכים חינם חיפה טבעוני יהדות יין כנרת כריסטמס מוזיקה מסעדה כשרה מסעדות נתניה פופרד שוויץ תערוכה אומנות דגים חג המולד ים המלח מופע מחול מלון בירושלים נהריה נצרת סרט עכו פיצה צפון תאילנד קולינריה קוסמוי ראשון לציון אושילנד אטרקציות בקוסמוי אילת אנגוס בשרים אנגליה אסייתי בודפשט בחינם ובתשלום סמלי ביקורת מלון ביקורת סרט בלאק בר ג'נבה גלריה גרנד טיטון הודית הונגריה חומת ברלין כפר סבא כשר למהדרין מחול מודרני מסעדה בארה"ב מסעדת שף מעלות-תרשיחא משפחות סטקייה סיורים עיצוב עמק הירדן פארק לאומי פנאי פסח צמחוני צפת ראש הנקרה רעננה שואה תיירות Amama BBB Power bowl Temple Bar YOTEL aquacity bar b que lake tlv loving vincent muvix papa john's spa via maris tlv baloon אגם קאדו אדלינה אוכל בריא אוכל מהיר אורלנדו אטרקציות באילת אטרקציות בברלין אטרקציות בצ׳אנג ראי אטרקציות קיץ בחרמון איטליאנו איטלקיה בפשפשים איסט סייד גלרי אלכוהול אממה אמנות אנדרטה אסיאתי אסייאתי אקווה כיף ארוח דרוזי ארוח כפרי ארוח כפרי באשדות יעקב ארוחות משפחתיות ארוחת בוקר ארוחת טאלי בטנדורי ארוחת שף ארועים אשקלון אתגרי בוטיק בופה ביקור בגליל המערבי ביקורת בירה בית הקברות היהודי בג'נבה בית קפה בלאק בר בורגר בלאק גלילות בלאק גרנד קניון חיפה בר אירי בר הקיץ בוולדורף אסטוריה בראנץ' בראנץ' בגרינפילד בראנץ' עם בשר ברביקיו בריטניה בשרי ג'ונתן פוד קלאב גבעתיים גיימינג גיל שוחט גלידה גלידריה Arte גליל עליון גלישת מצוקים גן העדן הסלובקי גני החורף גריל בר 206 דה אמהוף דומינוס דומינוס מיקס דיינרס דרך המשי הבית הטמפלרי הבית של במבה הודי הוילג' מלון מטיילים על הירדן החווה של חווה הילטון הלובי בר בהילטון תל אביב המקדש הלבן הפלגה לקוטאו וקוננגיואן הפלגת 4 האיים הפלגת ארבעת האיים הרברט סמואל הרובע היהודי הרצאה השומרון וויומינג ויה רוסטיקו זול חג חווית קולנוע חדשה חומוס חופשה אורבנית חמאם חקלאות חרמון טבריה טיול במסוק לגרנד קניון טיול ג'יפים טיול ג'יפים בקוסמוי טיול להרי הטטרה הגבוהים בסלובקיה טיול משפחתי בירושלים טיטו טיסת לילה בכדור פורח טיפים טיפים למטיילים בשוויץ טיפים לתאילנד טכנולוגיה טמפל בר טרזניה טרנטינו טש וטשה יוליה בנמל ים כרמל יפני ישרוטל כדור פורח כוחה של מילה כריסמס כריסמס בירושלים כריסמס בישראל כרם כרמי יוסף לאהוב את וינסנט לגאסי ירושלים לה ביסטרו בר חולון להקת ורטיגו לונדון ליברפול ליוורפול ליל המדענים ליל ירח מלא בעמק המעיינות מאפייה מדע מדריך וטיפים לסלובקיה מדריך להרי הטטרה הנמוכים מדריך לילוסטון מדריך לתאילנד מה להביא מהולנד מה לקנות בהולנד מוביקס מוזיאון העיצוב חולון מוטל מופע יריות מזנון מילקשייק מלון בארה"ב מלון בהולנד מלון בוטיק מלון בסחיפהול מלון בסלובקיה מלון בשדה התעופה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מלון מגדל דויד מלון נוף גינוסר מסעדה בחו"ל מסעדה במלון מגדל דויד מסעדה גרוזינית מסעדה יוונית מסעדה יפנית ברמת החייל מסעדה מרוקאית מסעדת טרנטינו מסעדת לג'נד מסעדת מאפו של ניר צוק מסעדת קארדו בירושלים מסעדת שאלוט מערת הקרח בסלובקיה מערת נטיפים בסלובקיה מפגש הנהרות המרהיב בג'נבה מפעל מרפסת הלובי מתוק מתחם פנאי נהרא נוואדה נחלה בטבע סאונד סופי שבוע תרבות סושי סיור בחומת ברלין ובצ'ק פוינט צ'רלי סיור במפעל סיור במפעל במבה סיור בקארוז' סיור סליחות בירושלים סיני סלט סנטר פארק סנפלינג ספא ויה מאריס ספורט ספרטה משתה יווני סקי מים בכבלים עוגות עכו - מוזיאונים עמוס עוז עמק המעיינות עסקית בכל ארוחה ערד פאב פאוורבול פאפא ג'ונס פארק אתגרי פארק דרום פארק חבלים בסלובקיה פארק מים בסלובקיה פדואל פונדק הרמון פוקט פיוז'ן פילובולוס פיסול פיצה שף פלמנקו פנקייק פסח בגליל המערבי פסטיבל אור ירושלים 2016 פסטיבל יין פסטיבל ירוק ולא רחוק פעילות פרימה פרימה מילניום רעננה פרסי צ'אנג מאי ציור צילום צימר צל תמר קארטינג בסלובקיה קול וחומר בעיצוב קונדיטוריה קייקי כפר בלום קייקים קיץ קמפאי סטריט ווק קמפינג קניות ספורט באירופה קפה לואיז קפטן קארי קקנהוף קרבות לייזר בסלובקיה רחלים רטרו בר רטרו פנקייק בר ריחוף צניחה ריץ קרלטון הרצליה רמת השרון רשת שאון חורף שדות תעופה שווקים ובילויים שוק שמורת טבע שף יונתן רושפלד שפלת יהודה תאילנדי תל אביב ווהמרכז תערוכת בין תעמולה לטרור תצפית כוכבים תצפית צוק Tomasovce

Flickr