יום ראשון, 30 באוקטובר 2016

פסטיבל ימי ענף הזית ה-22 בגליל, בגולן ובעמקים

פסטיבל ימי ענף הזית יערך בין התאריכים 1-19 בנובמבר 2016 בגליל, בגולן ובעמקים. זוהי הזדמנות לבקר בטבע ולקחת חלק בחגיגות המסיק. איך מכינים שמן זית? מהו שמן זית איכותי? איך טועמים שמן זית? בקרו בבתי הבד ובאתרים המשתתפים בפסטיבל ותלמדו. אני ביקרתי בכמה מהם  להתרשם מהצפוי בפסטיבל ולהגיע לקחת חלק בתקופה נהדרת זו כשמזג האויר מתקרר והופך לנעים.
פסטיבל ימי ענף הזית ה-22
הפקת שמן זית בכבישה קרה הוא תהליך ידוע ומוכר – שוטפים ומנקים את הזיתים, מרסקים אותם ולוחצים עליהם עד שהשמן ניגר. יש כמה שיטות החל מהשיטה העתיקה ה"ידנית", הפקה בבית בד מסורתי והפקה ממוכנת לחלוטין במכונות מודרניות.
בפסטיבל ימי ענף הזית תוכלו לראות ולהשתתף בהפקת שמן זית כמו בתנ"ך בכפר קדם בהושעיה כשאתם לבושים כמו בימי התנך. בית בד עתיק מסורתי תמצאו גם בדיר חנא, שם הביקור ילווה בסדנת כבישת זיתים. בשיטה הקלאסית תוכלו לצפות בעין כמונים שם תוכלו ללוות את טעימת שמן הזית באכילת גבינות עיזים משובחות שזכו בפרסים בינלאומיים. בית בד גדול ממוכן לחלוטין תמצאו בירכא – בו יש קו ייצור שמן זית ממוכן לצד קו ייצור שמן זית קלאסי. בכל המקומות האלו ביקרתי לפני הפסטיבל והבאתי לכם הצצה מה מחכה לכם שם.
אבל לפני שניגש לראות את ייצור שמן הזית כדאי ללמוד קצת על שמן זית.
איכות שמן זית
שמן זית איכותי מיוצר בתהליך מכני (ולא כימי של מיצוי) בכבישה קרה שבתהליך היא מתחת לכ-30 מעלות צלסיוס (לפעמים מחממים מעט, עד ל-30 מעלות את הזיתים, בעיקר בימים קרים ליעילות ההפקה). הוא מכיל מעט מים והחומציות שלו תהיה מתחת ל-0.8 אחוז, כלומר שחומצות השומן הבריאות של הזית לא התפרקו. זה תלוי באיכות הזיתים (ונקיון מטפילים), טריותם בעת הפקת השמן, התהליך, והאחסון אחר כך.
מועצת הצמחים ענף הזית נותנת לשמנים איכותיים תו תקן שמופיע כמדבקה על הבקבוק. במועצה בודקים את השמן אחרי הייצור ועושים גם בדיקה מדגמית אנונימית בחנויות. אך אל תסתפקו במדד המספרי, בחרו את שמן הזית הטעים לכם.
צבע שמן הזית או זן הזיתים שמהם יוצר אינם מעידים על איכותו, שמן עכור הוא שמן צעיר ואחרי מנוחה של עד שבוע החלקיקים של הזיתים ישקעו והוא יהפוך צלול.
איך טועמים שמן זית?
מוזגים לכוסות הגשה נמוכות מעוגלות מזכוכית כחולה (על מנת שהצבע לא יטה את הטעימה), מריחים, מכניסים לפה להרגיש את הטעם, ולוקחים "שלוק" שנותן צריבה בגרון של שמן הזית קצת אחרי הלגימה.
אז בואו נמשיך לבתי הבד והאתרים לטעום מהצפוי בפסטיבל ימי ענף הזית.
כפר קדם – הושעיה
דמיינו לעצמכם את אנשי התנך מוסקים זיתים ומכינים שמן זית.  אז זהו, אתם לא צריכים לדמיין – בכפר קדם תתלבשו כמו פעם ותצאו מלווים בחמורים למסיק והפקת שמן זית כמו בימי התנך. החווה של כפר קדם (שגם ניתן ללון בה) מעוצבת כבימי התנך, תמצאו פה חיות משק, חמורים ואת שבעת המינים.
לבושים בבגדי התנ"ך, במקום שבו התהלך חכם רבי יהודה הנשיא לפני 1800 שנה, שתינו תה חם מקומקום בסגנון עתיק ויצאנו למסוק ולהכין שמן זית. בדרך הצטלמנו בבגדי התנך על נוף הזיתים והחמורים – ישר לפייסבוק!

כפר קדם – חזרה לימי התנ"ך
התחנה הראשונה בהפקת שמן הזית היא המפרכה. היא מורכבת מאבן ריכיים שמסתובבבת ומועכת את הזיתים. אפשר לחבר אליה חמור או לסובב לבד. התחנה השניה היא הבד (בד הוא ענף). קודם מכניסים את העיסה למין תיק בד עגול שנקרא עקל. ואז מורידים את הבד על הזיתים ומפעילים לחץ. מוסיפים משקולות (קוראים להן בתולות בית הבד כי הן כבדות מאוד). ואז מתחיל ליווצר שמן הזית. יוצא מוהל (נוזל הזיתים). אחרי כשעתיים הוא זורם והשמן צף על פני הנוזל וניתן לאסוף אותו.

כפר קדם – בית בד תנכ"י
חוויה מקסימה גם למבוגרים וגם לילדים!
בכפר קדם יש המון פעילויות של חזרה לעבר – גזיזת צאן, גיבון, טחינה ואפייה, אוהל רועים, רכיבה על חמורים, פעילות עם יוני דואר. ועוד. בתאום מראש.
פרטים: כפר קדם 04-6565511
 עין כמונים – בית בד, חנות ומסעדה
עין כמונים התפרסמה בגבינות העיזים המשובחות שלה, אבל החווה מצטיינת גם בייצור שמן זית איכותי.
בחוות עין כמונים פגשנו את פלג אוברוצקי שסיפר לנו שהחווה הוקמה על ידי עמירם ודרורה אוברוצקי לפני כ-30 שנה כמשק לגידול ברברים שקרס באינפלציה. כשניסו להשתקם ניצלו את המשאבים הטבעיים – כרמי הזיתים שהיו במקום, הקרקע והטבע. הם הביאו 15 עיזים. עם הזמן המשק גדל והם התחילו לגבן ולהפיק שמן זית.
כבר 16 שנה מפיקים פה שמן זית בבית בד שהקימו. ויש פה 700 עיזים חולבות במרעה בשטח החווה. הזיתים כאן הם זית סורי, ברנע ופיקואל.
הגבינות של עין כמונים מפורסמות ולא בכדי, כל שנה הם נוסעים עם עזר (עזי) מיטרני הגבן לצרפת להשתלמויות ומשתתפים בתחרויות. הגבינות שלהם זכו בתחרויות. טל הגליל ושחר זכו בפרסי סופר גולד היוקרתיים!
טעמנו פה את שמן הזית המצויין של עין כמונים (שורף בגרון כמובן), ואת גבינות העיזים:
טל הגליל – גבינה קשה מיושנת 8 חודשים עם עלי דפנה – שהתלהבתי במיוחד ממנה!
שחר – גבינה רכה בסגנון קממברט שטופת קליפה עם מלח שיוצר צבע צהוב!
יש פה בסך הכל כ-40 גבינות שונות, והגבינות משתנות עם שינוי העונה והחלב הזמין. את הגבינות ניתן לרכוש כאן בחנות וברשות השיווק בארץ (למשל ברשת מגה). יש כשרות רבנות ואישור משרד הבריאות לגבינות ולשמן הזית (שיש לו גם תו תקן שמן זית).

עזי, גבן עין כמונים

בית הבד של עין כמונים הוא בית בד קטן המבוסס על השיטה הקלאסית אך ממוכן. בבית הבד ניתן לראות את השלבים בייצור: הזיתים נכנסים לפס הייצור, מסוננים (מהעלים, האבנים וכל מה שאינו זיתים), נשטפים, נכתשים ונלחצים על ידי מכבש. לבסוף השמן מופרד מהמים בצנטריפוגה ונארז במיכלים וצנצנות. הנה סרט קטן שמדגים התהליך שצילמתי בעין כמונים.
בעין כמונים ניתן לבקר בבית הבד, בחנות ובמסעדה. בתקופת פסטיבל ימי ענף הזית ייערכו סיורים (בעלות 35 ש"ח לאדם) בבית הבד ובמחלבה וטעימות מודרכות של גבינות ושמני זית.
בתאום מראש: 04-6989680
דיר חנא – סיור, בית בד עתיק וסדנת כבישת זיתים
דיר חנא היה פעם מנזר נוצרי (דיר משמעו מנזר). אולם כיום הוא יישוב מוסלמי בעיקרו (85% מוסלמים). בדיר חנא יש מבצר עתיק, מצודה, בית בד עתיק וסדנת כבישת זיתים.

בית הבד העתיק

בבית הבד העתיק פגשנו את חורי ואמו. בבית הבד העתיק הוא הסביר לנו על ההיסטוריה של המשפחה. הוריו עבדו פה ובמשך 60 שנה הפיקו שמן בבית הבד המסורתי. פעם השתמשו בחמור, היום יש הדגמות של הפקת שמן זית בעיקר לתלמידים. חורי ואמו מארחים פה וניגנו לנו על כינור ודרבוקה.

דיר חנא – בית הבד העתיק

דיר חנא – נג'מה
והנה קטע מהנגינה של חורי ונג'מה.
פרטים: חורי 050-7519597, נייד: 04-6784035
סדנת כבישת זיתים בבית "אום מוריס"
בבית "אום מוריס" התיישבנו בחדר הישן והמרווח שקירותיו טיח מתקלף, על גבי מזרונים כשמסביב תפאורה ערבית ותצוגת לבוש מסורתי אותנטי. נכנסנו לאווירה הכפרית הערבית. כאן פגש אותנו ד"ר עלי מאזר, מנהל התיירות בכפר החבר במועצת הצמחים ענף הזית. עלי סיפר לנו על טעימת שמן זית. הוא הסביר על בית "אום מוריס" שהיה בית המשפחה בעבר וכיצד חיו כאן.
·         בבית "אום מוריס" למדנו לכבוש זיתים בסגנון המסורתי.
·         בוחרים פרי זית טוב בלי מחלות או רימות.
·         דופקים את הזית כדי שיפתח ומי המלח יחדרו לפרי
·         מתבלים בלימון, פלפל חריף, פלפל אנגלי
·         מוסיפים מי מלח בריכוז של 10%.
·         אחרי כשבועיים הזיתים מוכנים למאכל.

ד"ר עלי מאזר – כבישת זיתים וטעימת שמן זית
בדיר חנא יתקיימו בתקופת פסטיבל ימי ענף הזית סיורים במבצר עתיק יומין, בסמטאות, בבית הבד העתיק, בבית המורשת, במסגד, בכנסיה, ומופעי תרבות. הסיור ייצא מתחנת הדלק "דלק" בכניסה לדיר חנא. בין 11:00-14:00 יוצא סיור כל שעה עגולה. פרטים: 052-2834403  מתנ"ס דיר חנא מאזן עלי.
ירכא – בית בד נעים שנאן – בית בד מודרני
בית הבד בירכא הוא בית בד גדול ותעשייתי פעיל ומשרת את תושבי האיזור. החקלאים מגיעים עם הזיתים שלהם ומפיקים מהם שמן זית בבית הבד. בתמורה הם משלמים עבור השרות בכסף, ואם אין להם – בחלק משמן זית שנוצר. זהו המודל הקלאסי של המשפחות שמגיעות להפיק שמן זית מעצי החצר שלהם.
נעים, בעל בית הבד, מספר לנו שמשפחתו בעלת בית בד מזה 250 שנה ו 6-7 דורות במשפחתו מייצרים שמן זית. רוב הזיתים המגיעים לבית הבד הם מזן סורי הנפוץ באיזור. נעים קבלן עבודות עפר, כי בית הבד מופעל רק תקופה קצרה בשנה. והוא מחזיק את בית הבד כמסורת משפחתית.
בית הבד כולל שני קוי ייצור שפעלו במרץ כשהגענו למקום בשעת ערב מוקדמת: מימין קו מסורתי עם אבני ריחיים אך ממוכן (שמופעל בעת עומס, וכדי לאפשר למבקרים לצפות בחוויה של ייצור קלאסי של שמן הזית), משמאל – קו תעשייתי לחלוטין המפיק 3 טון בשעה.

ירכא – בית בד תעשייתי
פרטים: בית בד נעים שנאן – 054-4241198

סג'ור – ארוח הסולטאן

נמצאים בגליל בזמן פסטיבל ימי ענף הזית ורעבים? תוכלו לאכול ארוחה כשרה ב"אירוח הסולטן" בסג'ור. בתאום מראש תמצאו פה שפע סלטים טעימים מאוד, מנות ביניים כמו קובה להתלקק ועלי גפן ממולאים (צמחוני). למנות עיקריות קבב מצויין, פרגיות עסיסיות, תבשיל בשר על אורז ואיטריות. ארוחה ברוחב לב.

ארוח הסולטן – עלי גפן ממולאים

ארוח הסולטן – קובה
ריאד איברהים, בעל המסעדה, הוא גימלאי של צה"ל ויזם. הוא היה חלוץ הארוח כפרי (צימרים) אצלו בבית ויזם את פסטיבל הזית הראשון וחגיגות המסיק. הקייטרינג שלו מגיע עד לעכו לארוח בסגנון אבירים של פעם.
פרטים: ארוח הסולטן, סג'ור – 050-763-7122, בתאום מראש.
מידע נוסף
ארועי הפסטיבל מתקיימים ביישובים רבים, יהודים וערבים – בית לחם הגלילית, לבידו נהלל, כפר קיש וציפורי, מוזיאון עין דור, דגניה, כפר ג'וליס, רגבה, גורן, כפר ורדים, פרוד, כלנית, סאסא, עראבה, שפרעם, סכנין, משגב, ריחניה, חורפיש, כסרא סמיע, מג'אר, ראמה, פקיעין, ארץ הגשור ומשק טויסטר ברמת הגולן ועוד. תוכלו למצוא עוד מידע במדריך השלם לאירועי הפסטיבל ובאתר הפסטיבל.


תגובות

Subscribe

Labels

ישראל אטרקציות מסעדה חו"ל צפון הארץ מסעדה בישראל לא כשר תל אביב והמרכז אירופה ביקורת מסעדה מלון סיור ירושלים מלון בישראל מסעדה בתל אביב ילדים ירושלים והאיזור טיול מרכז הארץ גליל מערבי תל אביב והסביבה תרבות גליל כשר תל אביב סלובקיה פסטיבלים וארועים צפון בשר מסעדה במרכז הרי הטטרה הולנד דרום הארץ יקב מסעדה בצפון תאילנד אטרקציה בחו"ל אטרקציות בחו"ל אמסטרדם ארה"ב המזרח הרחוק מרכז ארה"ב אוכל מוזיאון ספא פסטיבל בילוי ג'קסון הופעה מוזיאון תערוכה מרחצאות שופינג איזור השרון איטלקית ברלין גרמניה המבורגר הרי הטטרה הגבוהים הרי הטטרה הנמוכים חיפה חלבי יהדות יין כנרת כריסטמס מוזיקה מלון בחו"ל מסעדה בירושלים מסעדות נוער נתניה פופרד שוויץ אומנות דגים חג המולד חינם טבעוני ים המלח מופע מחול מלון בירושלים נהריה נצרת עכו צפון תאילנד קולינריה קוסמוי ראשון לציון תערוכה אוכל איטלקי אושילנד אטרקציות בקוסמוי אנגוס בשרים אנגליה בודפשט בחינם ובתשלום סמלי בלאק בר ג'נבה גלריה הודית הונגריה הרצליה חומת ברלין כפר סבא כשר למהדרין מחול מודרני מסעדה כשרה מעלות-תרשיחא משפחות סטקייה סיורים עיצוב עמק הירדן פארק לאומי פיצה צפת ראש הנקרה רעננה שואה תיירות Amama BBB Power bowl Temple Bar YOTEL aquacity bar b que lake tlv muvix papa john's spa via maris tlv baloon אגם קאדו אדלינה אטרקציות בברלין אטרקציות בצ׳אנג ראי אטרקציות קיץ בחרמון איטליאנו איטלקיה בפשפשים איסט סייד גלרי אלכוהול אממה אמנות אנדרטה אסיאתי אסייאתי אסייתי אקווה כיף ארוח דרוזי ארוח כפרי ארוח כפרי באשדות יעקב ארוחות משפחתיות ארוחת בוקר ארוחת טאלי בטנדורי ארוחת שף ארועים אשקלון אתגרי ביקור בגליל המערבי בירה בית הקברות היהודי בג'נבה בית קפה בלאק בר בורגר בלאק גלילות בלאק גרנד קניון חיפה בר אירי בר הקיץ בוולדורף אסטוריה בראנץ' בראנץ' בגרינפילד בראנץ' עם בשר ברביקיו בריטניה בשרי ג'ונתן פוד קלאב גבעתיים גיל שוחט גלידה גלידריה Arte גליל עליון גן העדן הסלובקי גני החורף גריל בר 206 גרנד טיטון דה אמהוף דומינוס דומינוס מיקס דיינרס דרך המשי הבית הטמפלרי הבית של במבה הודי הוילג' מלון מטיילים על הירדן החווה של חווה הלובי בר בהילטון תל אביב המקדש הלבן הפלגה לקוטאו וקוננגיואן הפלגת 4 האיים הפלגת ארבעת האיים הרובע היהודי הרצאה וויומינג זול חג חווית קולנוע חדשה חומוס חופשה אורבנית חמאם חקלאות חרמון טבריה טיול במסוק לגרנד קניון טיול ג'יפים בקוסמוי טיול להרי הטטרה הגבוהים בסלובקיה טיול משפחתי בירושלים טיטו טיסת לילה בכדור פורח טיפים טיפים למטיילים בשוויץ טיפים לתאילנד טמפל בר טרזניה טרנטינו טש וטשה יוליה בנמל ים כרמל יפני כדור פורח כוחה של מילה כריסמס כריסמס בירושלים כריסמס בישראל כרמי יוסף לגאסי ירושלים לה ביסטרו בר חולון להקת ורטיגו לונדון ליברפול ליוורפול ליל המדענים ליל ירח מלא בעמק המעיינות מדע מדריך וטיפים לסלובקיה מדריך להרי הטטרה הנמוכים מדריך לתאילנד מה להביא מהולנד מה לקנות בהולנד מוביקס מוזיאון העיצוב חולון מופע יריות מילקשייק מלון בהולנד מלון בוטיק מלון בסחיפהול מלון בסלובקיה מלון בשדה התעופה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מלון מגדל דויד מלון נוף גינוסר מסעדה במלון מגדל דויד מסעדה גרוזינית מסעדה יוונית מסעדה יפנית ברמת החייל מסעדה מרוקאית מסעדת טרנטינו מסעדת לג'נד מסעדת מאפו של ניר צוק מסעדת קארדו בירושלים מסעדת שאלוט מסעדת שף מערת הקרח בסלובקיה מערת נטיפים בסלובקיה מפגש הנהרות המרהיב בג'נבה מתוק מתחם פנאי נהרא נוואדה נחלה בטבע סאונד סופי שבוע תרבות סיור בחומת ברלין ובצ'ק פוינט צ'רלי סיור במפעל סיור במפעל במבה סיור בקארוז' סיור סליחות בירושלים סיני סנטר פארק ספא ויה מאריס ספורט ספרטה משתה יווני סקי מים בכבלים סרט עוגות עכו - מוזיאונים עמוס עוז עמק המעיינות עסקית בכל ארוחה ערד פאב פאוורבול פאפא ג'ונס פארק אתגרי פארק דרום פארק חבלים בסלובקיה פארק מים בסלובקיה פוקט פיוז'ן פילובולוס פיסול פיצה שף פלמנקו פנאי פנקייק פסח בגליל המערבי פסטיבל אור ירושלים 2016 פסטיבל יין פסטיבל ירוק ולא רחוק פרימה פרימה מילניום רעננה פרסי צ'אנג מאי ציור צילום צימר צל תמר צמחוני קארטינג בסלובקיה קול וחומר בעיצוב קונדיטוריה קייקי כפר בלום קייקים קיץ קמפאי סטריט ווק קמפינג קניות ספורט באירופה קפה לואיז קפטן קארי קקנהוף קרבות לייזר בסלובקיה רטרו בר רטרו פנקייק בר ריחוף צניחה שאון חורף שווקים ובילויים שוק שמורת טבע שף יונתן רושפלד שפלת יהודה תאילנדי תערוכת בין תעמולה לטרור תצפית צוק Tomasovce

Flickr