יום ראשון, 30 באוקטובר 2016

פסטיבל ימי ענף הזית ה-22 בגליל, בגולן ובעמקים

פסטיבל ימי ענף הזית יערך בין התאריכים 1-19 בנובמבר 2016 בגליל, בגולן ובעמקים. זוהי הזדמנות לבקר בטבע ולקחת חלק בחגיגות המסיק. איך מכינים שמן זית? מהו שמן זית איכותי? איך טועמים שמן זית? בקרו בבתי הבד ובאתרים המשתתפים בפסטיבל ותלמדו. אני ביקרתי בכמה מהם  להתרשם מהצפוי בפסטיבל ולהגיע לקחת חלק בתקופה נהדרת זו כשמזג האויר מתקרר והופך לנעים.
פסטיבל ימי ענף הזית ה-22
הפקת שמן זית בכבישה קרה הוא תהליך ידוע ומוכר – שוטפים ומנקים את הזיתים, מרסקים אותם ולוחצים עליהם עד שהשמן ניגר. יש כמה שיטות החל מהשיטה העתיקה ה"ידנית", הפקה בבית בד מסורתי והפקה ממוכנת לחלוטין במכונות מודרניות.
בפסטיבל ימי ענף הזית תוכלו לראות ולהשתתף בהפקת שמן זית כמו בתנ"ך בכפר קדם בהושעיה כשאתם לבושים כמו בימי התנך. בית בד עתיק מסורתי תמצאו גם בדיר חנא, שם הביקור ילווה בסדנת כבישת זיתים. בשיטה הקלאסית תוכלו לצפות בעין כמונים שם תוכלו ללוות את טעימת שמן הזית באכילת גבינות עיזים משובחות שזכו בפרסים בינלאומיים. בית בד גדול ממוכן לחלוטין תמצאו בירכא – בו יש קו ייצור שמן זית ממוכן לצד קו ייצור שמן זית קלאסי. בכל המקומות האלו ביקרתי לפני הפסטיבל והבאתי לכם הצצה מה מחכה לכם שם.
אבל לפני שניגש לראות את ייצור שמן הזית כדאי ללמוד קצת על שמן זית.
איכות שמן זית
שמן זית איכותי מיוצר בתהליך מכני (ולא כימי של מיצוי) בכבישה קרה שבתהליך היא מתחת לכ-30 מעלות צלסיוס (לפעמים מחממים מעט, עד ל-30 מעלות את הזיתים, בעיקר בימים קרים ליעילות ההפקה). הוא מכיל מעט מים והחומציות שלו תהיה מתחת ל-0.8 אחוז, כלומר שחומצות השומן הבריאות של הזית לא התפרקו. זה תלוי באיכות הזיתים (ונקיון מטפילים), טריותם בעת הפקת השמן, התהליך, והאחסון אחר כך.
מועצת הצמחים ענף הזית נותנת לשמנים איכותיים תו תקן שמופיע כמדבקה על הבקבוק. במועצה בודקים את השמן אחרי הייצור ועושים גם בדיקה מדגמית אנונימית בחנויות. אך אל תסתפקו במדד המספרי, בחרו את שמן הזית הטעים לכם.
צבע שמן הזית או זן הזיתים שמהם יוצר אינם מעידים על איכותו, שמן עכור הוא שמן צעיר ואחרי מנוחה של עד שבוע החלקיקים של הזיתים ישקעו והוא יהפוך צלול.
איך טועמים שמן זית?
מוזגים לכוסות הגשה נמוכות מעוגלות מזכוכית כחולה (על מנת שהצבע לא יטה את הטעימה), מריחים, מכניסים לפה להרגיש את הטעם, ולוקחים "שלוק" שנותן צריבה בגרון של שמן הזית קצת אחרי הלגימה.
אז בואו נמשיך לבתי הבד והאתרים לטעום מהצפוי בפסטיבל ימי ענף הזית.
כפר קדם – הושעיה
דמיינו לעצמכם את אנשי התנך מוסקים זיתים ומכינים שמן זית.  אז זהו, אתם לא צריכים לדמיין – בכפר קדם תתלבשו כמו פעם ותצאו מלווים בחמורים למסיק והפקת שמן זית כמו בימי התנך. החווה של כפר קדם (שגם ניתן ללון בה) מעוצבת כבימי התנך, תמצאו פה חיות משק, חמורים ואת שבעת המינים.
לבושים בבגדי התנ"ך, במקום שבו התהלך חכם רבי יהודה הנשיא לפני 1800 שנה, שתינו תה חם מקומקום בסגנון עתיק ויצאנו למסוק ולהכין שמן זית. בדרך הצטלמנו בבגדי התנך על נוף הזיתים והחמורים – ישר לפייסבוק!

כפר קדם – חזרה לימי התנ"ך
התחנה הראשונה בהפקת שמן הזית היא המפרכה. היא מורכבת מאבן ריכיים שמסתובבבת ומועכת את הזיתים. אפשר לחבר אליה חמור או לסובב לבד. התחנה השניה היא הבד (בד הוא ענף). קודם מכניסים את העיסה למין תיק בד עגול שנקרא עקל. ואז מורידים את הבד על הזיתים ומפעילים לחץ. מוסיפים משקולות (קוראים להן בתולות בית הבד כי הן כבדות מאוד). ואז מתחיל ליווצר שמן הזית. יוצא מוהל (נוזל הזיתים). אחרי כשעתיים הוא זורם והשמן צף על פני הנוזל וניתן לאסוף אותו.

כפר קדם – בית בד תנכ"י
חוויה מקסימה גם למבוגרים וגם לילדים!
בכפר קדם יש המון פעילויות של חזרה לעבר – גזיזת צאן, גיבון, טחינה ואפייה, אוהל רועים, רכיבה על חמורים, פעילות עם יוני דואר. ועוד. בתאום מראש.
פרטים: כפר קדם 04-6565511
 עין כמונים – בית בד, חנות ומסעדה
עין כמונים התפרסמה בגבינות העיזים המשובחות שלה, אבל החווה מצטיינת גם בייצור שמן זית איכותי.
בחוות עין כמונים פגשנו את פלג אוברוצקי שסיפר לנו שהחווה הוקמה על ידי עמירם ודרורה אוברוצקי לפני כ-30 שנה כמשק לגידול ברברים שקרס באינפלציה. כשניסו להשתקם ניצלו את המשאבים הטבעיים – כרמי הזיתים שהיו במקום, הקרקע והטבע. הם הביאו 15 עיזים. עם הזמן המשק גדל והם התחילו לגבן ולהפיק שמן זית.
כבר 16 שנה מפיקים פה שמן זית בבית בד שהקימו. ויש פה 700 עיזים חולבות במרעה בשטח החווה. הזיתים כאן הם זית סורי, ברנע ופיקואל.
הגבינות של עין כמונים מפורסמות ולא בכדי, כל שנה הם נוסעים עם עזר (עזי) מיטרני הגבן לצרפת להשתלמויות ומשתתפים בתחרויות. הגבינות שלהם זכו בתחרויות. טל הגליל ושחר זכו בפרסי סופר גולד היוקרתיים!
טעמנו פה את שמן הזית המצויין של עין כמונים (שורף בגרון כמובן), ואת גבינות העיזים:
טל הגליל – גבינה קשה מיושנת 8 חודשים עם עלי דפנה – שהתלהבתי במיוחד ממנה!
שחר – גבינה רכה בסגנון קממברט שטופת קליפה עם מלח שיוצר צבע צהוב!
יש פה בסך הכל כ-40 גבינות שונות, והגבינות משתנות עם שינוי העונה והחלב הזמין. את הגבינות ניתן לרכוש כאן בחנות וברשות השיווק בארץ (למשל ברשת מגה). יש כשרות רבנות ואישור משרד הבריאות לגבינות ולשמן הזית (שיש לו גם תו תקן שמן זית).

עזי, גבן עין כמונים

בית הבד של עין כמונים הוא בית בד קטן המבוסס על השיטה הקלאסית אך ממוכן. בבית הבד ניתן לראות את השלבים בייצור: הזיתים נכנסים לפס הייצור, מסוננים (מהעלים, האבנים וכל מה שאינו זיתים), נשטפים, נכתשים ונלחצים על ידי מכבש. לבסוף השמן מופרד מהמים בצנטריפוגה ונארז במיכלים וצנצנות. הנה סרט קטן שמדגים התהליך שצילמתי בעין כמונים.
בעין כמונים ניתן לבקר בבית הבד, בחנות ובמסעדה. בתקופת פסטיבל ימי ענף הזית ייערכו סיורים (בעלות 35 ש"ח לאדם) בבית הבד ובמחלבה וטעימות מודרכות של גבינות ושמני זית.
בתאום מראש: 04-6989680
דיר חנא – סיור, בית בד עתיק וסדנת כבישת זיתים
דיר חנא היה פעם מנזר נוצרי (דיר משמעו מנזר). אולם כיום הוא יישוב מוסלמי בעיקרו (85% מוסלמים). בדיר חנא יש מבצר עתיק, מצודה, בית בד עתיק וסדנת כבישת זיתים.

בית הבד העתיק

בבית הבד העתיק פגשנו את חורי ואמו. בבית הבד העתיק הוא הסביר לנו על ההיסטוריה של המשפחה. הוריו עבדו פה ובמשך 60 שנה הפיקו שמן בבית הבד המסורתי. פעם השתמשו בחמור, היום יש הדגמות של הפקת שמן זית בעיקר לתלמידים. חורי ואמו מארחים פה וניגנו לנו על כינור ודרבוקה.

דיר חנא – בית הבד העתיק

דיר חנא – נג'מה
והנה קטע מהנגינה של חורי ונג'מה.
פרטים: חורי 050-7519597, נייד: 04-6784035
סדנת כבישת זיתים בבית "אום מוריס"
בבית "אום מוריס" התיישבנו בחדר הישן והמרווח שקירותיו טיח מתקלף, על גבי מזרונים כשמסביב תפאורה ערבית ותצוגת לבוש מסורתי אותנטי. נכנסנו לאווירה הכפרית הערבית. כאן פגש אותנו ד"ר עלי מאזר, מנהל התיירות בכפר החבר במועצת הצמחים ענף הזית. עלי סיפר לנו על טעימת שמן זית. הוא הסביר על בית "אום מוריס" שהיה בית המשפחה בעבר וכיצד חיו כאן.
·         בבית "אום מוריס" למדנו לכבוש זיתים בסגנון המסורתי.
·         בוחרים פרי זית טוב בלי מחלות או רימות.
·         דופקים את הזית כדי שיפתח ומי המלח יחדרו לפרי
·         מתבלים בלימון, פלפל חריף, פלפל אנגלי
·         מוסיפים מי מלח בריכוז של 10%.
·         אחרי כשבועיים הזיתים מוכנים למאכל.

ד"ר עלי מאזר – כבישת זיתים וטעימת שמן זית
בדיר חנא יתקיימו בתקופת פסטיבל ימי ענף הזית סיורים במבצר עתיק יומין, בסמטאות, בבית הבד העתיק, בבית המורשת, במסגד, בכנסיה, ומופעי תרבות. הסיור ייצא מתחנת הדלק "דלק" בכניסה לדיר חנא. בין 11:00-14:00 יוצא סיור כל שעה עגולה. פרטים: 052-2834403  מתנ"ס דיר חנא מאזן עלי.
ירכא – בית בד נעים שנאן – בית בד מודרני
בית הבד בירכא הוא בית בד גדול ותעשייתי פעיל ומשרת את תושבי האיזור. החקלאים מגיעים עם הזיתים שלהם ומפיקים מהם שמן זית בבית הבד. בתמורה הם משלמים עבור השרות בכסף, ואם אין להם – בחלק משמן זית שנוצר. זהו המודל הקלאסי של המשפחות שמגיעות להפיק שמן זית מעצי החצר שלהם.
נעים, בעל בית הבד, מספר לנו שמשפחתו בעלת בית בד מזה 250 שנה ו 6-7 דורות במשפחתו מייצרים שמן זית. רוב הזיתים המגיעים לבית הבד הם מזן סורי הנפוץ באיזור. נעים קבלן עבודות עפר, כי בית הבד מופעל רק תקופה קצרה בשנה. והוא מחזיק את בית הבד כמסורת משפחתית.
בית הבד כולל שני קוי ייצור שפעלו במרץ כשהגענו למקום בשעת ערב מוקדמת: מימין קו מסורתי עם אבני ריחיים אך ממוכן (שמופעל בעת עומס, וכדי לאפשר למבקרים לצפות בחוויה של ייצור קלאסי של שמן הזית), משמאל – קו תעשייתי לחלוטין המפיק 3 טון בשעה.

ירכא – בית בד תעשייתי
פרטים: בית בד נעים שנאן – 054-4241198

סג'ור – ארוח הסולטאן

נמצאים בגליל בזמן פסטיבל ימי ענף הזית ורעבים? תוכלו לאכול ארוחה כשרה ב"אירוח הסולטן" בסג'ור. בתאום מראש תמצאו פה שפע סלטים טעימים מאוד, מנות ביניים כמו קובה להתלקק ועלי גפן ממולאים (צמחוני). למנות עיקריות קבב מצויין, פרגיות עסיסיות, תבשיל בשר על אורז ואיטריות. ארוחה ברוחב לב.

ארוח הסולטן – עלי גפן ממולאים

ארוח הסולטן – קובה
ריאד איברהים, בעל המסעדה, הוא גימלאי של צה"ל ויזם. הוא היה חלוץ הארוח כפרי (צימרים) אצלו בבית ויזם את פסטיבל הזית הראשון וחגיגות המסיק. הקייטרינג שלו מגיע עד לעכו לארוח בסגנון אבירים של פעם.
פרטים: ארוח הסולטן, סג'ור – 050-763-7122, בתאום מראש.
מידע נוסף
ארועי הפסטיבל מתקיימים ביישובים רבים, יהודים וערבים – בית לחם הגלילית, לבידו נהלל, כפר קיש וציפורי, מוזיאון עין דור, דגניה, כפר ג'וליס, רגבה, גורן, כפר ורדים, פרוד, כלנית, סאסא, עראבה, שפרעם, סכנין, משגב, ריחניה, חורפיש, כסרא סמיע, מג'אר, ראמה, פקיעין, ארץ הגשור ומשק טויסטר ברמת הגולן ועוד. תוכלו למצוא עוד מידע במדריך השלם לאירועי הפסטיבל ובאתר הפסטיבל.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

Labels

מסעדה ישראל אטרקציות ביקורת מסעדה תל אביב והמרכז לא כשר צפון הארץ מסעדה בישראל חו"ל מלון אירופה תל אביב מסעדה בתל אביב ירושלים כשר מלון בישראל סיור ירושלים והאיזור תרבות ילדים דרום הארץ גליל מערבי טיול ספא גליל בשר איזור השרון מרכז הארץ ארה"ב מסעדה במרכז מרכז ארה"ב צפון סלובקיה פסטיבל פסטיבלים וארועים ביקורת מלון ילוסטון יקב הרי הטטרה מסעדה בצפון בית קפה הולנד מסעדה כשרה נתניה קולינריה תאילנד אטרקציה בחו"ל אטרקציות בחו"ל הופעה הרצליה חלבי ים המלח כנרת מסעדה בירושלים אוכל אמסטרדם בילוי דגים המזרח הרחוק חיפה טבעוני יין מוזיאון פיצה תערוכה אומנות אסייתי המבורגר כפר סבא כשר למהדרין מוזיאון תערוכה מחול מסעדות עכו תיירות תל אביב והסביבה אוכל איטלקי אילת ביקורת ספא ג'קסון ווסט ילוסטון כריסטמס מופע מכתש רמון מלון בחו"ל מלון בירושלים מסעדת שף מצפה רמון מרחצאות נוער נצרת שופינג איטלקית בר ברלין בשרי גרמניה הרי הטטרה הגבוהים הרי הטטרה הנמוכים חומוס חינם יהדות מוזיקה מלון בוטיק מסעדה איטלקית סלובניה סלובניה וקרואטיה סרט פופרד פנאי צמחוני שוויץ אנגוס בשרים אצבע הגליל ארוחת בוקר ביקורת סרט בראנץ' גלריה השרון חג המולד חופשת ספא מלון בחיפה מלון ספא מסעדה בחיפה מעלות-תרשיחא משפחות נהריה סושי סטקייה סקירת מסעדה עוגות עיצוב פטיסרי ציוד טיולים צימר צפון תאילנד קוסמוי קמפינג ראשון לציון רמת הגולן תאילנדי אושילנד אטרקציות בקוסמוי אמנות אנגליה אסייאתי ארוחה עסקית ארוחת שף בודפשט בחינם ובתשלום סמלי ביקורת הופעה ביקורת מחול בלאק בר הקיץ בוולדורף אסטוריה בר-מסעדה ג'נבה גלידה גליל עליון גרנד טיטון הוד השרון הודית הונגריה הילטון הלובי בר בהילטון תל אביב וולדורף אסטוריה חולון חומת ברלין חמאם חמת גדר טבריה טייק אווי טיפולים אלטרנטיביים יוגה ערבה יפו כריסמס לינה ברמת הגולן מאפייה מחול מודרני מסעדה בארה"ב מסעדה בשרון מסעדה יוונית נטול גלוטן סיורים ספורט עיסוי עמק הירדן פאוורבול פארק לאומי פיצריה פסח פסטיבל טעמים בעמקים פסטיבל יין ציוד שטח צילום צפון ים המלח צפת קייקים קימל בגלבוע קיץ קפה נטו קרית שמונה ראש הנקרה ראש פינה רעננה שואה תל אביב ווהמרכז 4SEA Amama BBB DCITY MAGIC KASS Power bowl Supper club Temple Bar YOTEL accrorap aquacity bar b que eatwith funky sisilia lake tlv loving vincent muvix papa john's poupee spa via maris tlv baloon אגם בלד אגם קאדו אגמון החולה אדלינה אוהל אוהלו אוכל בריא אוכל מהיר אופנה אורלנדו אטרקציה אטרקציות באילת אטרקציות בברלין אטרקציות בצ׳אנג ראי אטרקציות קיץ בחרמון איטליאנו איטלקיה בפשפשים אימון אישי איסט סייד גלרי אלגרה אלכוהול אממה אנדרטה אנה קרנינה אסיאתי אקווה כיף אקרוראפ ארוח דרוזי ארוח הנוף הצפוני ארוח כפרי ארוח כפרי באשדות יעקב ארוחות משפחתיות ארוחת טאלי בטנדורי ארועים ארץ המנזרים אשקלון אתגרי בוטיק בוטיק שוקולד בוטניקה בופה ביאנקיני בילוי בחורף ביסטרו ביקור בגליל המערבי ביקורת ביקורת ספר בירה בית הקברות היהודי בג'נבה בית פיינברג בלאק בר בורגר בלאק גלילות בלאק גרנד קניון חיפה בלדה לארוחת שישי בלוגר מסעדות בנדיקט בקתות בר אירי בראנץ' אסייתי בראנץ' בגרינפילד בראנץ' עם בשר ברביקיו ברוהאוס אגמון בריאות בריוש בריטניה בריכה ג'ונתן פוד קלאב גבעתיים גוטל'ה גולדן קראון נצרת גזר גיימינג גיל שוחט גלידריה Arte גלישת מצוקים גלריה -430 גלריה ממילא גן העדן הסלובקי גני החורף גרג קיטשן מוריה גריל בר 206 דה אמהוף דומינוס דומינוס מיקס דיינרס דיר חג'לה דרך המשי האופרה הישראלית האי לסבוס האיים הבלאריים הבית הטמפלרי הבית של במבה הדיוק הודי הוילג' מלון מטיילים על הירדן הולה בראסרי החווה של חווה היסטוריה המלצות ל המלצות לאילת המקדש הלבן הפלגה לקוטאו וקוננגיואן הפלגת 4 האיים הפלגת ארבעת האיים הרברט סמואל הרובע היהודי הרודס ויטליס הרודס ים המלח הרצאה השומרון השוק 34 וויומינג ויה פרטה ויה רוסטיקו וילה וילה גליליי וילה גן וילה יעלית ואורית וילה לארוח זול זכרון יעקב חג חגים חדרה חוויה בכרם חווית קולנוע חדשה חוות הג'ילבון חומוס טוב בכפר סבא חומוסיה חומוסייה חופשה אורבנית חופשה גלילית חופשה מוזיקלית חופשת וולנס חנוכריסמס חקלאות חרמון ט"ו באב טיול בזול טיול בים המלח טיול במסוק לגרנד קניון טיול ג'יפים טיול ג'יפים בקוסמוי טיול להרי הטטרה הגבוהים בסלובקיה טיול משפחתי בירושלים טיול ערים טיטו טיילת טיסת לילה בכדור פורח טיפים טיפים למטיילים בשוויץ טיפים לתאילנד טכנולוגיה טמפל בר טנדוקה טעימת יינות טרזניה טריגלב טרנטינו טש וטשה יהוד יהודה ושומרון יו בוטיק כנרת יוגה יוון יוליה בנמל יום טיול ים 7 ים כרמל ים תיכוני יפני יקב הרי הגליל יריד יין ישרוטל כדור פורח כוחה של מילה כללית רפואה משלימה כפר בלום כפר הנופש מעיין ברוך כריך כריסמס בירושלים כריסמס בישראל כרם כרמי יוסף לאהוב את וינסנט לאונרדו לגאסי ירושלים לה ביסטרו בר חולון להקת ורטיגו לונדון לוקנדה ליברפול ליוורפול לייטהאוס אילת ליל המדענים ליל ירח מלא בעמק המעיינות לילך שריד וייטמן לינה לינה כפרית לינה משתלמת בחיפה ללא גלוטן לסבוס לסבוס יוון מאפים מבצע מגדל מדיטרה מדע מדריך וטיפים לסלובקיה מדריך להרי הטטרה הנמוכים מדריך לילוסטון מדריך ללסבוס מדריך לתאילנד מדריך מלא ללסבוס מה להביא מהולנד מה לקנות בהולנד מוביקס מוזיאון העיצוב חולון מוטל מופע יריות מזנון מחול בינלאומי מטולה מיורקה מילקשייק מישור אדומים מישור החוף מישלן מלון באילת מלון בארה"ב מלון בהולנד מלון בטבריה מלון בישראל אטרקציות באילת מלון בכנרת מלון בכרמל מלון בסחיפהול מלון בסלובקיה מלון בצפת מלון בשדה התעופה מלון גלעדי מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מלון יוקרה מלון למבוגרים בלבד מלון מגדל דויד מלון נוף גינוסר מסעדה באור עקיבא מסעדה בחו"ל מסעדה ביוקנעם מסעדה במלון מגדל דויד מסעדה בעמק יזרעאל מסעדה גרוזינית מסעדה דרום אמריקאית מסעדה חלבית מסעדה טבעונית מסעדה יפנית ברמת החייל מסעדה מרוקאית מסעדות מומלצות באילת מסעדת Santé ביסטרו מסעדת דגים מסעדת דגים כשרה מסעדת טרנטינו מסעדת לג'נד מסעדת מאפו של ניר צוק מסעדת קארדו בירושלים מסעדת שאלוט מסעדת שוק מעיין השלום מעלה אדומים מעלות מערת הקרח בסלובקיה מערת נטיפים בסלובקיה מפגש הנהרות המרהיב בג'נבה מפעל מצפה השלום מרוקאי מרפסת הלובי משחקי השף משלוח מתוק מתחם פנאי נהרא נוואדה נופש נופש בישראל נחלה בטבע ניטן תאי סאונד סאונה סבונים סדנת יין סופי שבוע תרבות סופרפוד סיור בולענים סיור בחומת ברלין ובצ'ק פוינט צ'רלי סיור במפעל סיור במפעל במבה סיור בקארוז' סיור סליחות בירושלים סיני סלט סנדלים סנטר פארק סנפלינג ספא אקספרס ספא ויה מאריס ספא שבע ספא שיזן ספא תאילנד ספר ספרד ספרטה משתה יווני סקי מים בכבלים סקירת מלון סרט צרפתי סרפינה עגלת המסתור עוגות ים המלח עין כרם עינות צוקים עיצוב הבית עכו - מוזיאונים עכותיקה עמוס עוז עמק המעיינות עמק יזרעאל עסקית עסקית בכל ארוחה עסקית צהרים עפולה ערבה ערד פאב פאפא ג'ונס פארק אתגרי פארק דרום פארק חבלים בסלובקיה פארק מים בסלובקיה פדואל פדיקור דגים פולין פונדק הרמון פופאפ פוקט פיוז'ן פילובולוס פיסול פיצה שף פירות ים פלמה דה מיורקה פלמנקו פנקי סיסיליה פנקייק פסח בגליל המערבי פסטה פסטורל פסטיבל אור ירושלים 2016 פסטיבל ירוק ולא רחוק פסטיבל קולינרי פעילות פרימה פרימה מילניום רעננה פרסי צ'אנג מאי צ'יוויטו צידנית ציור צל תמר צליאק צרפתי קאסר אל יהוד קארטינג בסלובקיה קול וחומר בעיצוב קונדיטוריה קיאקים קייקי כפר בלום קינוח קמפאי סטריט ווק קניות ספורט באירופה קפה לואיז קפה נטו יהוד קפה פיינברג קפטן קארי קקנהוף קרבות לייזר בסלובקיה קרואסון ראש העין רובינשטיין רחלים רטרו בר רטרו פנקייק בר ריחוף צניחה ריץ קרלטון הרצליה רמדה נצרת רמת השרון רפואה רפואה משלימה רפקלסולוגיה רשת שאון חורף שבי ציון שבע ספא שדות תעופה שווקים ובילויים שומרון שוק שוקולד שיאצו שמורת טבע שמן זית שף יונתן רושפלד שפלת יהודה שקשוקה שקשוקה-פסט תיירות חורף תיק נעדר תל אביב פופה תערוכת בין תעמולה לטרור תערוכת צילום תצפית כוכבים תצפית צוק Tomasovce תרופות

Flickr