יום שבת, 16 באפריל 2016

אטרקציות חדשות בירושלים לפסח 2016

לקראת פסח 2016 נפתחו ארבע אטרקציות חדשות בירושלים: סיור חדש בעיר העתיקה (החומה הרחבה, המגדל הישראלי ותביעת החותם של חזקיהו), הגן הבוטני, מוזיאון המוסיקה ו"אני ירושלים". אטרקציות חדשות בירושלים אלו מצטרפות לשפע אפשרויות הסיור, טיול ובילוי בעיר.
אטרקציות חדשות בירושלים לפסח 2016

העיר העתיקה
הסיור החדש מתמקד בתקופת חיזקיהו ונוגע בשלושה מיצגים היסטוריים: החומה הרחבה, המגדל הישראלי ותביעת חותם חזקיהו.
את הסיור התחלנו בקרדו. בקרוב ישתנה מראו כשיותקנו כאן פסיפסים חדשים צבעוניים בשיתוף עם קרן ירושלים וחברת פסיפסים איילון ויעירו אותו כבהיסטוריה עם שוק ססגוני.  משם עלינו לכיוון החומה הרחבה. החומה הרחבה היא חומת אבנים רחבה בגובה 8 מטר ששרידיה נמצאים במקום. את חומה זו חיפשו תקופה ארוכה. המלך חזקיהו הקים אותה בעת שהתמרד נגד מלך אשור שכבש 46 ערים בארץ כיבוש ברוטלי (כיבוש לכיש מתועד בממצא שנמצא בבריטיש מיוזיאום). אחרי שירושלים התרחבה והפליטים התיישבו בה, היא לא היתה מוגנת. לכן בנה חזקיהו את החומה הרחבה בשולי העיר. סוף המעשה, שתועד גם בתנך וגם בכתבי ההסטוריה, כשהצבא החזק של אשור מת כולו (185,000 חיילים) ממגיפה או הרעלה.
קרוב לחומה נמצאו שרידי מגדלים  מבית ראשון ובית שני – המגדל הישראלי והמגדל החשמונאי. לפני כ-50 שנה חפרו כאן בעת הבניה ומצאו את המגדלים שכיום נמצאים במרתף הבנין והגישה אליהם אפשרית בתאום מראש.


בגן הארכיאולוגי נמצאה כבר לפני מספר שנים תביעת חותם "בולה". טעות בפענוח גרמה לכך שהוא אוחסן כחמש שנים עד שפענחו שמדובר בחותם של המלך חזקיהו. הבולה הזו ייחודית כי היא נמצאה בחפירות ליד החומה מימי בית ראשון. תביעת החותם מוצגת במרכז דוידסון ובמקום מוצג סרט עליה ועל מציאתה ופענוח הכתובת שעליה.


בעיר העתיקה ניתן לסייר לבד, יש המון אתרים ומקומות פתוחים לקהל (גם על החומה הרחבה ניתן להשקיף מהרחוב) ובפסח יתקיימו כאן משחקי ניווט בשימוש בטלפון הסלולרי (פרטים במרכז דוידסון בגן הארכיאולוגי). ניתן לשכור בכ-20 שקלים מדריך קולי במרכז המידע הצמוד לשער האשפות. יש גם שרות במרכז דוידסון של השכרת מערכות שמע לקבוצות. במרכז גם יש שרות ארגון ארועים שיכול לתאם סיורים, הופעות ושחקנים, קייטרינג ושרותי הסעדה וכל מה שצריך להרים טיול או ארוע קטן או גדול.


 הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים
הגן הבוטני שמשתרע על 120 דונם קיים משנת 1953 ובו מעל 10,000 צמחים, שופץ ונפתח לקהל כשינוי בתפיסה – מעבר למטרתו העיקרית של שימור בוטני יש לו מעתה תפקיד של אחריות קהילתית ללימוד, תגלית והנאה. בגן הושקעו מליוני שקלים בעיצוב ובפיתוח של שביל תגליות מיוחד לילדים בהשקעה של 15 מליון ש"ח. המטרה היא שהילדים של היום שאינם מסתובבים בטבע וחוקרים אותו ביומיום יוכו לחוות את עולם הצמחים והטבע ולגעת וללמוד אותו באופן בלתי אמצעי – לגעת, לקטוף, להריח, להרגיש ולטפס. הגן משמש גם ליעודו המקורי של שימור צמחים, כולל צמחים בהכחדה וגם כחממה ליזמות חברתית. במקום עובדים עם ניצולי שואה מועדוני קשישים ומוגבלים. מעבר לזה הגן פשוט מהמם במיוחד באביב, הנה תמונה של אחת מפינות החמד בגן!


הגן מאורגן בצורה של חלקות של איזורים גיאוגרפיים לפי יבשות: אפריקה הדרומית, אוסטרליה, אירופה, דרום מערב ומרכז אסיה, אמריקה הצפונית ואגן הים התיכון. בכל איזור נמצאים עצים וצמחים. המדריכה הסבירה לי שיש דרך לגדל (חלק מ)הצמחים והעצים מאקלימים אחרים אך הם לא צומחים באופן אופטימלי (עצים מסוימים למשל, לא בהכרח יגדלו לגודל המלא בגלל אדמת הטרשים הירושלמית המקשה על השרשה והיעדר לחות).
בכניסה לגן עברנו ליד שביל פרחים. הפריחה בשיאה עכשיו באביב וליד כל פרח רשום שמו. ברחבת הכניסה נמצא קפה קפית גובל באגם עם חבצלות מים. מכאן גם יוצאת רכבת הפארק שכלולה במחיר הכניסה ואיתה מסיירים להכרת הגן. כאן תמצאו את חנות הפארק בה אפשר לרכוש מזכרות וערכות הפעלה.


מכאן המשכנו עם רכבת הפארק לסיור עם הסברים. ירדנו מן הרכבת לשביל התגליות. השביל כולל חצי קילומטר של תחנות שונות ותגליות שונות. החל מפעילויות מים, מיצגים של חקלאות עתיקה ומתקני הפעלה לחקר הסביבה. הילדים יוכלו לחקור את האדמה, המים והצמחים תוך מגע וחקירה בלתי אמצעית.
מי שרכש ערכת הפעלה ימצא בה שקית אבנים וחול, יש במקום מתקן ל"חיפוש זהב" בו זורמים מים. הילדים יוכלו לנצל את המים לחיפוש זהב באבנים והחול שקיבלו. גם המבוגרים נהנו לגלות את "מטבעות הזהב" בחול.
בהמשך יש גם שביל צמרות שנמצא בבניה ופסל ייחודי באורך 50 מטר שנקרא "השורשים שלנו". יצר אותו האומן הבלגי וויל בקרס. הוא בנוי מ-5000 ענפי אקליפטוס ומדמה עץ ענק שנפל (לי הוא הזכיר כניסה לשורש עץ) הילדים יוכלו להכנס לתוכו ולשחק בו. שבילים אלו יאפשרו לראות את הצומח וללמוד עליו מנקודות תצפית ייחודיות.
בתמונה, רכבת הפארק, מפת שביל התגליות (מרכז) מימין מתקנים בשביל התגליות, משמאל למעלה פסל השורשים ומתחתיו ערכת ההפעלה וחיפוש הזהב.


לאור ביקורי במקום אני ממליצה לכם בחום לבקר בגן. הוא מקסים לבילוי יום, להנות מהצמחיה, הפריחה והאויר הצח. ארכיטקטורת הגנים יפהפיה! ובהזדמנות גם ללמוד קצת, ואם אתם עם ילדים – הילדים פשוט יפרחו כאן! הכניסה לא יקרה ולילדי ירושלים הכניסה חינם. בפסח יהיה חינם לכולם מטעם בנק הפועלים ויתקיימו כאן פעילויות וסדנאות (במחיר של 10-30 ש"ח) אך הרכבת לא תפעל.
מוזיאון המוזיקה העברית
מוזיאון המוזיקה העברית נפתח כחלק ממרכז כיכר המוזיקה שנמצא בפיתוח מואץ. אנחנו ביקרנו במוזיאון, בחנות המזכרות ואכלנו במסעדה האיטלקית "פיקולינו". אגב, במקום יש גם פטיסרי צרפתי משובח (הכל כשר!) ורחבה פעילה להופעות חיות שהכניסה אליה חינם. החזון של לורנט לוי למקום כולל מלון קונספט, אולפן הקלטות, בית ספר למוסיקה ולבלט, שפע מסעדות ועוד המון תוכניות לעתיד שיהפכו את המקום למרכז מוזיקה שיבלוט באיזור.
 אטרקציות חדשות בירושלים לפסח 2016
לורנט לוי, יהודי אמיד מצרפת, היה בעל החזון לכיכר. לורנט, יהודי דתי, מספר בעיניים בורקות שיש יותר מדי שנאת חינם ומשם הגיע חורבן בית המקדש. אחרי 200 שנה של גלות חזרנו לארץ הוא מספר, והמוזיקה, יש בה לקרב לבבות ולחבר אנשים. הוא מוסיף, שדויד, כשבנה את ירושלים, ניגן על נבל וכתב תהילים. בבית המקדש שרו וניגנו כשהקריבו קורבן. זו מטרת כיכר המוזיקה – לקרב לבבות!
אל לורנט הצטרף אלדד לוי (הם לא מקורבים) כשאלדד הגיע לנגן בהכנסת ספר תורה שלורנט עשה להוריו. אלדד עזר לו לגבש את הקונספט של המקום ושל המוזיאון ורעיון האודיטוריום ומאז הם בונים הכך יחד, כשאלדד מנהל את המוזיאון.
המוזיאון לא גדול אבל ממוקד וייחודי. הוא מעוצב בהידור, כולל תצוגות של כלים מכל היבשות והתקופות ומשופע במולטימדיה. ויש בו הפתעות כמו דגם של בית המקדש עם מערכת של Virtual Reality שדרכה "מטיילים" בבית המקדש ושומעים את הצלילים שלו.
המוזיאון מחולק לפי איזורים ויבשות (יש שלט קטן ליד כל חדר, בתמונה משמאל למטה). בכל איזור יש מבחר כלים, אחד מכל סוג בדרך כלל, שהגיעו מהאיזור. בכל חדר כמעט יש תצוגות אינטראקטיביות שבהן ניתן לשחק בין אם זה סוג של טריויה מוזיקלית, משחק הכולל נגינה בכלים, ופעילויות אישיות וקבוצתיות. ניכר שבכל משחק יש רמז ליהדות ולנושאים מהמקרא.


כל מבקר שמגיע למוזיאון מקבל טאבלט לסיור אישי, דרכו ניתן לקבל מידע על התצוגה ולשמוע את צלילי הכלים המוצגים. הטאבלט גם יעסיק את הקטנטנים בביקור ויהפוך אותו מתאים לבילוי משפחתי.
אחרי הביקור במוזיאון הצצנו לחנות, העמוסה בפריטי אומנות "מוזיקלים" מושכים. ארוחת ערב אכלנו במסעדת פיקולינו האיטלקית החלבית הכשרה. האוכל משובח ביותר והתענגנו על כל ביס מכל המנות שטעמנו. במיוחד אני ממליצה על סלט עם טונה צרובה, הפיצה הדקה כמו באיטליה ורביולי פיטריות.
המוזיאון פתוח באמצע השבוע בשעות היום וביום שישי חצי יום. בכיכר יש הופעות חיות.
ממליצה מאוד למצוא זמן למוזיאון גם אם אינכם מתעניינים במיוחד בכלי נגינה ובמוזיקה באופן מיוחד. הביקור במוזיאון הוא חוויה נהדרת מוזיקלית, אסתטית, היסטורית וגם של יהדות וישראליות.
פרטים: כיכר המוזיקה, רחוב יואל משה סלומון 10, ירושלים
 "אני ירושלים" I am Jerusalem
מבין אטרקציות חדשות בירושלים, "אני ירושלים" שייכת לתחום הקולנוע הרב מימדי. האטרקציה משלבת סרט רב חושי המשלב אנימציה וצילומים אמיתיים. בסרט משולבת הצצה להיסטוריה, מבט על ירושלים ממעוף הציפור תוך שהמצלמה נכנסת לתוך העיר להסתכלות על תושבי העיר על דתותיה – יהדות, נצרות ואיסלאם. הסרט מסיים בהשראה לשלום תוך שהוא מעודד את הקהל להסתכל על ירושלים בזוית האישית שלו כשכל אחד רואה אותה כבבואה שלו. הסרט משלב אפקטים של ראיה מרחבית (360 מעלות), תזוזה של הכסאות ומגוון אפקטים לחוויה של התמזגות בסרט. הסרט מוצג בשילוב השפות עברית, אנגלית וערבית.
בתמונה (מימין לשמאל מלמעלה למטה) ניתן לראות את הגרפיקה בכניסה (כשנכנסים לאולם התצוגה של האורות מאוד מרשימה) והישיבה על כסאות זזים. את ההיסטוריה של הדתות, החל מבית המקדש והמשך לנצרות ולאיסלם, ומעוף הציפור מעל ירושלים.
"אני ירושלים", ממילא


עם שפע אטרקציות חדשות בירושלים, גם מי שסייר הרבה בעיר יוכל למצוא דברים חדשים ומעניינים לעשות.


אין תגובות:

פרסום תגובה

תגובות

Subscribe

Labels

ישראל מסעדה אטרקציות תל אביב והמרכז לא כשר ביקורת מסעדה מסעדה בישראל חו"ל צפון הארץ מלון אירופה תל אביב מסעדה בתל אביב ירושלים סיור מלון בישראל כשר ירושלים והאיזור תרבות ילדים דרום הארץ טיול גליל מערבי מרכז הארץ ספא ארה"ב בשר מסעדה במרכז מרכז ארה"ב איזור השרון גליל סלובקיה פסטיבלים וארועים צפון ילוסטון יקב הרי הטטרה הולנד פסטיבל תאילנד אטרקציות בחו"ל הופעה חלבי מסעדה בירושלים מסעדה בצפון נתניה אטרקציה בחו"ל אמסטרדם בילוי המזרח הרחוק הרצליה טבעוני יין מוזיאון אוכל ביקורת מלון בית קפה דגים ים המלח מוזיאון תערוכה מחול ביקורת ספא ג'קסון המבורגר ווסט ילוסטון כשר למהדרין מופע מכתש רמון מלון בחו"ל מלון בירושלים מסעדה כשרה מצפה רמון מרחצאות נוער שופינג תל אביב והסביבה תערוכה אוכל איטלקי אומנות איטלקית אסייתי בר ברלין גרמניה הרי הטטרה הגבוהים הרי הטטרה הנמוכים חינם חיפה יהדות כנרת כריסטמס מוזיקה מסעדות מסעדת שף סלובניה סלובניה וקרואטיה סרט עכו פופרד פנאי צמחוני קולינריה שוויץ אנגוס בשרים ארוחת בוקר ביקורת סרט בשרי השרון חג המולד כפר סבא נהריה נצרת עוגות פטיסרי פיצה צפון תאילנד קוסמוי קמפינג ראשון לציון תיירות אושילנד אטרקציות בקוסמוי אילת אנגליה אסייאתי בודפשט בחינם ובתשלום סמלי ביקורת הופעה ביקורת מחול בלאק בר הקיץ בוולדורף אסטוריה בראנץ' ג'נבה גלידה גלריה גרנד טיטון הודית הונגריה הילטון הלובי בר בהילטון תל אביב וולדורף אסטוריה חומוס חומת ברלין חמאם טיפולים אלטרנטיביים יוגה ערבה יפו מחול מודרני מלון בוטיק מסעדה בארה"ב מסעדה יוונית מעלות-תרשיחא משפחות נטול גלוטן סושי סטקייה סיורים ספורט עיסוי עיצוב עמק הירדן פאוורבול פארק לאומי פסח ציוד טיולים צילום צימר צפת קייקים קיץ קפה נטו ראש הנקרה רעננה שואה Amama BBB Power bowl Temple Bar YOTEL accrorap aquacity bar b que funky sisilia lake tlv loving vincent muvix papa john's spa via maris tlv baloon אגם בלד אגם קאדו אדלינה אוהל אוכל בריא אוכל מהיר אורלנדו אטרקציות באילת אטרקציות בברלין אטרקציות בצ׳אנג ראי אטרקציות קיץ בחרמון איטליאנו איטלקיה בפשפשים אימון אישי איסט סייד גלרי אלגרה אלכוהול אממה אמנות אנדרטה אנה קרנינה אסיאתי אקווה כיף אקרוראפ ארוח דרוזי ארוח כפרי ארוח כפרי באשדות יעקב ארוחות משפחתיות ארוחת טאלי בטנדורי ארוחת שף ארועים ארץ המנזרים אשקלון אתגרי בוטיק בוטיק שוקולד בופה ביאנקיני ביסטרו ביקור בגליל המערבי ביקורת ביקורת ספר בירה בית הקברות היהודי בג'נבה בלאק בר בורגר בלאק גלילות בלאק גרנד קניון חיפה בלדה לארוחת שישי בר אירי בראנץ' אסייתי בראנץ' בגרינפילד בראנץ' עם בשר ברביקיו בריאות בריוש בריטניה בריכה ג'ונתן פוד קלאב גבעתיים גוטל'ה גזר גיימינג גיל שוחט גלידריה Arte גליל עליון גלישת מצוקים גלריה ממילא גן העדן הסלובקי גני החורף גריל בר 206 דה אמהוף דומינוס דומינוס מיקס דיינרס דיר חג'לה דרך המשי האופרה הישראלית הבית הטמפלרי הבית של במבה הוד השרון הודי הוילג' מלון מטיילים על הירדן הולה בראסרי החווה של חווה המקדש הלבן הפלגה לקוטאו וקוננגיואן הפלגת 4 האיים הפלגת ארבעת האיים הרברט סמואל הרובע היהודי הרצאה השומרון וויומינג ויה רוסטיקו זול זכרון יעקב חג חוויה בכרם חווית קולנוע חדשה חומוסיה חופשה אורבנית חמת גדר חקלאות חרמון ט"ו באב טבריה טיול במסוק לגרנד קניון טיול ג'יפים טיול ג'יפים בקוסמוי טיול להרי הטטרה הגבוהים בסלובקיה טיול משפחתי בירושלים טיטו טיילת טיסת לילה בכדור פורח טיפים טיפים למטיילים בשוויץ טיפים לתאילנד טכנולוגיה טמפל בר טעימת יינות טרזניה טריגלב טרנטינו טש וטשה יהוד יהודה ושומרון יוגה יוליה בנמל ים 7 ים כרמל ים תיכוני יפני יקב הרי הגליל ישרוטל כדור פורח כוחה של מילה כללית רפואה משלימה כריסמס כריסמס בירושלים כריסמס בישראל כרם כרמי יוסף לאהוב את וינסנט לגאסי ירושלים לה ביסטרו בר חולון להקת ורטיגו לונדון ליברפול ליוורפול ליל המדענים ליל ירח מלא בעמק המעיינות לילך שריד וייטמן ללא גלוטן מאפייה מאפים מבצע מדיטרה מדע מדריך וטיפים לסלובקיה מדריך להרי הטטרה הנמוכים מדריך לילוסטון מדריך לתאילנד מה להביא מהולנד מה לקנות בהולנד מוביקס מוזיאון העיצוב חולון מוטל מופע יריות מזנון מחול בינלאומי מילקשייק מישור החוף מלון בארה"ב מלון בהולנד מלון בסחיפהול מלון בסלובקיה מלון בשדה התעופה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מלון מגדל דויד מלון נוף גינוסר מסעדה בחו"ל מסעדה במלון מגדל דויד מסעדה בשרון מסעדה גרוזינית מסעדה טבעונית מסעדה יפנית ברמת החייל מסעדה מרוקאית מסעדת טרנטינו מסעדת לג'נד מסעדת מאפו של ניר צוק מסעדת קארדו בירושלים מסעדת שאלוט מערת הקרח בסלובקיה מערת נטיפים בסלובקיה מפגש הנהרות המרהיב בג'נבה מפעל מרפסת הלובי מתוק מתחם פנאי נהרא נוואדה נחלה בטבע ניטן תאי סאונד סאונה סדנת יין סופי שבוע תרבות סופרפוד סיור בחומת ברלין ובצ'ק פוינט צ'רלי סיור במפעל סיור במפעל במבה סיור בקארוז' סיור סליחות בירושלים סיני סלט סנטר פארק סנפלינג ספא אקספרס ספא ויה מאריס ספא שבע ספא שיזן ספא תאילנד ספר ספרטה משתה יווני סקי מים בכבלים סרט צרפתי עין כרם עכו - מוזיאונים עמוס עוז עמק המעיינות עסקית עסקית בכל ארוחה עסקית צהרים ערבה ערד פאב פאפא ג'ונס פארק אתגרי פארק דרום פארק חבלים בסלובקיה פארק מים בסלובקיה פדואל פדיקור דגים פונדק הרמון פופאפ פוקט פיוז'ן פילובולוס פיסול פיצה שף פירות ים פלמנקו פנקי סיסיליה פנקייק פסח בגליל המערבי פסטיבל אור ירושלים 2016 פסטיבל יין פסטיבל ירוק ולא רחוק פעילות פרימה פרימה מילניום רעננה פרסי צ'אנג מאי צידנית ציוד שטח ציור צל תמר צליאק צפון ים המלח צרפתי קאסר אל יהוד קארטינג בסלובקיה קול וחומר בעיצוב קונדיטוריה קייקי כפר בלום קימל בגלבוע קינוח קמפאי סטריט ווק קניות ספורט באירופה קפה לואיז קפה נטו יהוד קפטן קארי קקנהוף קרבות לייזר בסלובקיה קרואסון ראש העין רובינשטיין רחלים רטרו בר רטרו פנקייק בר ריחוף צניחה ריץ קרלטון הרצליה רמת השרון רפואה רפואה משלימה רפקלסולוגיה רשת שאון חורף שבי ציון שבע ספא שדות תעופה שווקים ובילויים שומרון שוק שוקולד שיאצו שמורת טבע שמן זית שף יונתן רושפלד שפלת יהודה תאילנדי תיק נעדר תל אביב ווהמרכז תערוכת בין תעמולה לטרור תערוכת צילום תצפית כוכבים תצפית צוק Tomasovce תרופות

Flickr