יום שישי, 9 בדצמבר 2016

פסטיבל הבננה טעם כנרת ה-2 - 2016


פסטיבל הבננה טעם כנרת ה-2 יתקיים בעמק הירדן בחנוכה. הפסטיבל, שהוא חלק מפסטיבל טעם כנרת ה-12, הוא פסטיבל תיירות חקלאית וקולינריה וכולל סיורים במטעים ובאתרים. 10 ימים של פעילויות מיוחדות וארועים בין התאריכים 22-31 לדצמבר 2016.

החורף הוא זמן נהדר להגיע לעמק. לא חם ואפילו לא קר מדי – מושלם! ביקרתי בכמה מאתרים שישתתפו בפסטיבל והבאתי לכם מידע והצצה לכייף שיתקיים בעמק הירדן בחנוכה. בין האתרים שאציג כאן הם פארק נהריים באי השלום, אתרי דגניה א', חוות צמח נסיונות, עין גב ומסעדת מרינדו.
פארק נהריים – אי השלום, אשדות יעקב
בפארק נהריים בו נמצא "אי השלום" – סכר נהריים ותחנת החשמל רוטנברג ניתן לסייר בסיור עצמאי בשביל הסכרים החדש או ובסיור מודרך ש"עובר את הגבול" לשטח אי השלום הרידני עם אפשרות לשילוב נסיעה בכרכרה.
פארק נהריים כולל את אי השלום השייך לירדן אך נגיש ומאובטח מישראל, סכר תחנת החשמל רוטנברג ואת מסילת הברזל העתיקה. פארק נהריים שופץ לאחרונה. הגענו לנהרים באשדות יעקב בשעת בוקר נעימה. למרות שהמקום מגודר, יש אליו גישה משער גדול. ממנו פוסעים על שרידי מסילת הרכבת העמק העתיקה (1905-1948). אגב, במקום גם משקיפים על שרידי תחנת הרכבת העתיקה שנבנתה בסגנון באוהאוס ונמצאת בשטח ירדן. המסלול שופץ לחלוטין ויש בו שביל "דק" עץ יפהפה עם מרפסות תצפית על הסכר, המפל והירמוך. את הסיור הזה תוכלו לעשות לבד וחינם אין כסף. פשוט נכנסים דרך השער ומסיירים.

אם תרצו סיור מוסבר, תוכלו לקחת סיור מודרך מלא או סיור קצר של 20 דקות בכרכרה רתומה לסוס המסיעה 11 איש איתה תעברו את הגשר לאי השלום השייך לירדן ובלי ויזה, רק עם רישום במשרד (אל דאגה, הקטע מפורז ובצד השני נמצאת יחידה מובחרת של משמר המלך הירדני). בסיור תזכו גם להסברים מלאים על הטופוגרפיה של המקום, על האגם, הסכר (שייצר 18 מגהווט), על תעלת האפס של הסכר להחזרת המים ועל ההיסטוריה של המקום. כדאי להזמין מקום מראש.


במסגרת הפסטיבל מוצע פה הסיור בכרכרה, ובתלות במזג האוויר, יתקיים פה ב-24.12 הפנינג זומבה, פארק הרפתקאות בטבע ומגלשת עפר שתאפשר לילדים להנות מהמגע עם הטבע. יערך יריד ענק של מכירת בננות, שקדים, שמן זית ויין מיקב ברניקי במחירים מהיצרן לצרכן.

פה גם פגשנו את אורנה שמעוני שהקימה פה אנדרטה לזכר 7 הבנות מבית שמש שנרצחו בנהרים. היא סיפרה לנו על מיזם "בית אייל" שבו משולבים בעלי צרכים מיוחדים בכל תחומי הקהילה. בבית אייל, שהוא מרכז ספורט יש הנצחה ל-1358 החיילים שנפלו בלבנון וחללי פעולות האיבה.
פרטים: פארק נהריים, אשדות יעקב
החצר החקלאית תוצרת דגניה א'
בקיבוץ דגניה א' שופץ הסילו הישן וכיום הוא מוכר תוצרת מקומית, כולל שמן הזית מבית הבד של הקיבוץ. כדאי לבקר בחנות המפעל החדשה העמוסה בתוצרת מקומית ודליקטסים.

כחלק מהחזון החינוכי של הקיבוץ מדגישים כאן את הנשים החזקות ומעודדים להעצמת הנערות והנשים. במקום מיוצרת ונמכרת סדרת שמני זית זניים ובלנד אחד שעליהם מככבות החלוצות של דגניה והאיזור שפועלן ניכר עד היום. שמני הזית נמכרים גם ברחבי הארץ ברשתות נבחרות, כולל פוקס הום.
האג'נדה הזו גם משתקפת בסרט חדש שהופק כאן לאחרונה. הצפייה בסרט ללא תשלום ואל תפספסו אותו. זהו סרט מיוחד במינו. הוא סרט מקסים לכל המשפחה על ההסטוריה של דגניה ועל הנשים של דגניה, אבל בניגוד לסרטים התיעודיים שמקובל למצוא במרכזי מבקרים, זהו סרט אגדה קסום בכיכוב רות פרחי שישבה את ליבכם וירתק את הילדים והנוער. בתמונה – סצנה מהסרט על רקע שמן הזית עם תמונות החלוצות.

כחלק מהביקור במקום ניתן לצאת לסיור בדגניה "מאז ועד היום". הסיור עובר בחצר דגניה והבתים הישנים שסביבה. בכניסה לחצר דגניה תראו מולכם את הבית העתיק של דגניה. זהו בית דו קומתי בסגנון גרמני טמפלרי ששימש למגורי החלוצים. החדר של גורדון הוא משמאל למעלה, ורחל מאחור – חדרה פנה להרי הגולן. מימין לבנין יש בנין נוסף, ששימש כחדר אוכל, מקלחות ושרותים. הבתים העתיקים אינם מוזיאון אלא חלק מהקיבוץ וכיום ממוקמת בהם מזכירות הקיבוץ והארכיון בבית חדר האוכל.

משמאל, תכנסו לחצר החקלאית המוקפת גדר. הבניינים בנויים מבזלת וגגותיהם רעפים. כאן היה משק החי ובתי מלאכה ואסם תבואה. החצר שופצה וכיום הבניינים מאכלסים ספרייה, מוזיאון, חדרי ישיבות ומשרדים.

בתקופת הפסטיבל יתקיים פה במדשאה שוק איכרים של העמק, יחולקו בננות למבקרים, ומועדון הכדורגל "כדורגל פלוס" יקיים תחרות בעיטת הבננה – תחרות נושאת פרסים על בעיטה בצורת
מידע
סיורים בתקופת פסטיבל הבננה טעם כנרת יתקיימו ב-11 בבוקר, כשעה וחצי, 20 ש"ח, כולל את החצר החקלאית, משק החי והחקלאות בקיבוץ. פרטים בדף הפייסבוק: תוצרת דגניה א'
צמח נסיונות
חוות צמח נסיונות היא חוות מחקר (בעיקר לחקר גידול הבננות) הממומנת על ידי החקלאים. החווה תיפתח במסגרת הפסטיבל לסיורים חינם.
בחווה מקבל את פנינו ג'ורג' מקיבוץ גינוסר המספר לנו על הבננה, החווה, והמחקרים. אבל לפי שנכנסים, צריך לטבול את סוליית הנעליים בחומר חיטוי הנמצא בגיגית בכניסה לחווה, למנוע זיהום הצמחייה. הוא מספר לנו את הרקע של החווה ועל הסיורים, באורך של כשעה ורבע שבהם מראים את החווה, ומספרים על גידול הבננות – האקלים הדרוש להן, כמויות המים, למה מכסים את מטעי הבננות ברשת ומהם המחקרים בחווה.
הבננות בארץ הן מסוג "גרנד ניין" וכולן נמכרות בארץ, אין ייצוא בננות. הן גדלות באקלים טרופי (18-32 מעלות צלסיוס, אורך יום קבוע והרבה גשם). האקלים פה בעמק בגובה מינוס 112 מטר מתחת לפני הים הוא סובטרופי, הבעיה שהטמפרטורות כאן קיצוניות יותר ואין פה הרבה גשם (420 מ"מ, בעיקר בתקופה שבין דצמבר לינואר). לכן, חלק ניכר מהמחקרים כאן מטרתם לחקור את השקיית הבננות.
יש פה תחנה מטאורולוגית שמספקת נתוני מזג אויר לחקלאי האיזור – משקעים והתאיידות (שמאפשרים השקייה מדודה). תמצאו כאן צמחים בעציצים מיוחדים ומתקן התפלה. לומדים כאן כמה מים הצמחים צורכים, איך זה משתנה לפי סוג המים (מים מלוחים יותר כמו מהכנרת, או מים מותפלים) ותראו הכל במו עיניכם. מרתק!

אגב, לא רק בננות חוקרים כאן, גם קצת תמרים וגידולים נוספים כמו מנגו.
אחרי הסיור יגישו לכם בננה ותה צמחים.
מידע
הסיורים יתקיימו בתקופת פסטיבל הבננה טעם כנרת באמצ"ש: 10:00 סופ"ש: 10:00 ו 12:00
בהרשמה מראש אצל ריקי בצמח נסיונות, טל: 04-6773200 שלוחה 0.
עין גב
קיבוץ עין גב הפסטורלי השוכן על החוף המזרחי של הכנרת מהווה נקודת ביקור פופולרית למגוון אטרקציות. הקיבוץ אהוב עלי במיוחד בגלל שביליתי כאן כילדה כי יש לי קרובי משפחה בקיבוץ, אבל גם בגלל היופי הנהדר של כרי הדשא והעצים הנושקים לכנרת והנמל הקטן הרגוע.

הפעם הגענו לעין גב לנסוע בסיורכבת. אחרי שהצטלמנו על נוף הכנרת הנהדר עלינו על הרכבת ויצאנו לסיור בקיבוץ. הנסיעה נחמדה לכל המשפחה אבל תעניין במיוחד את הילדים, שמעבר להתרגשות של הנסיעה ברכבת הקטנה, הם יחוו את הקיבוץ דרכה – היא עוברת ברפת, ליד הבתים וגני השעשועים וכל "מוסדות" הקיבוץ ובסמוך למטעי הבננות. וכמובן, לאורך רצועת החוף הרגועה אותה אני זוכרת. בדרך מסבירים לנו הכל, כולל את זה שבקיץ מצננים את הרפת באמצעות מאווררים. בקיבוץ עין גב יש כ-500 חברים ויש פה גם מתנדבים מחו"ל – כמו פעם.

בנוסף לרכבת, יש פה שייט חוויתי, שייט מעבדה צפה, נגרייה של סבא יוסי עם סדנאות לכל המשפחה, שתי מסעדות דגים שיגישו מנות מיוחדות, בית הפרי, חנות של אוליאה אסנס וחנות מזכרות.

לפרטים: נמל עין גב, טלפון: 04-6659800
מרינדו
מרינדו, מסעדת הבשרים מהגולן הממוקמת בצומת עין גב משתתפת גם היא בפסטיבל. מרינדו היא מסעדת בשרים משובחת. כבר כתבתי עליה לאחרונה ותוכלו לקרוא עליה בכתבה מרינדו. במסגרת הפסטיבל ב-22 בדצמבר 2016 בערב תערך פה סעודת קונספט לכבוד פסטיבל הבננות עם שפים אורחים, תפריט מיוחד וניחוח בננות! בסעודה יוגשו מנות של שף גיא בן שמחון מוילה V בחד נס ושל שף זוזו חנה יוסוף ממסעדת מגדלנה. הנה הצצה לתפריט שיוגש באותו הערב, ויכלול יין:
פוקאצה עם שמן זית, רוזמרין ומלח ים, מוגשת עם מטבלים של פסטו כוסברה ופלפל חריף, קרם חצילים שחור.
מרק – קפוצ'ינו ארטישוק ירושלמי,ערמונים וקציפת כמהין. קטיפתי ומלטף, מלא טעמים כשהערמונים והכמהין מורגשים היטב.
סביצ'ה דג מוסאר ים אסיאתי ובננות – מוגש יפהפה והשילוב של הבננות עם הדג והתיבול מעניין וטעים ביותר.
עראייס קבב  עגבנייה צלוייה ,קרם שום על סלט עשבים וטחינה ירוקה – חלומי!
כתף טלה מפורקת על תבשיל מפתול בלדי, גרגרי חומוס ובצלי שאלוט – מנה חמימה ועדינה שכל כך נעים לאכול אותה בחורף והבשר פשוט נמס בפה.
רוסטביף שייטל עגל של שף גיא בן שמחון.
טריו של מיני כנאפה , קטאייף וחלאוות אלגיבן ,גלידת פיסטוק ורוטב פירות יבשים – שילוב של טעמים מזרחיים עם בננה מקורמלת נהדרת.
הנה תמונות של מנות נבחרות. הראשונה סביצ'ה הדגים היפהפה.

המנה שעשתה לי טוב על הלב לחורף היא כתף הטלה המפורקת.

ואי אפשר בלי להתגרות מתמונת הקינוח.

יש להזמין מקומות מראש בטלפון 04-6658555.
בפסטיבל הבננה טעם כנרת יוצעו ברבות מהמסעדות באיזור מנות מיוחדת – צל תמר, במסעדות הדגים ובתי הקפה בעין גב ועוד. ניתן להתעדכן באתר הפסטיבל.
בנוסף לאתרים האלו, בשנה שעברה ביקרתי בעוד מקומות המשתתפים גם השנה בפסטיבל בעמק הירדן בחנוכה ותוכלו לקרוא עליהם בכתבה פסטיבל הבננות טעם כנרת (הראשון).
למידע מלא על הפסטיבל בעמק הירדן בחנוכה באתר פסטיבל הבננה טעם כנרתאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

Labels

מסעדה ישראל אטרקציות ביקורת מסעדה תל אביב והמרכז לא כשר צפון הארץ מסעדה בישראל חו"ל מלון אירופה תל אביב מסעדה בתל אביב ירושלים כשר מלון בישראל סיור ירושלים והאיזור תרבות ילדים דרום הארץ גליל מערבי טיול ספא גליל בשר איזור השרון מרכז הארץ ארה"ב מסעדה במרכז מרכז ארה"ב צפון סלובקיה פסטיבל פסטיבלים וארועים ביקורת מלון ילוסטון יקב הרי הטטרה מסעדה בצפון בית קפה הולנד מסעדה כשרה נתניה קולינריה תאילנד אטרקציה בחו"ל אטרקציות בחו"ל הופעה הרצליה חלבי ים המלח כנרת מסעדה בירושלים אוכל אמסטרדם בילוי דגים המזרח הרחוק חיפה טבעוני יין מוזיאון פיצה תערוכה אומנות אסייתי המבורגר כפר סבא כשר למהדרין מוזיאון תערוכה מחול מסעדות עכו תיירות תל אביב והסביבה אוכל איטלקי אילת ביקורת ספא ג'קסון ווסט ילוסטון כריסטמס מופע מכתש רמון מלון בחו"ל מלון בירושלים מסעדת שף מצפה רמון מרחצאות נוער נצרת שופינג איטלקית בר ברלין בשרי גרמניה הרי הטטרה הגבוהים הרי הטטרה הנמוכים חומוס חינם יהדות מוזיקה מלון בוטיק מסעדה איטלקית סלובניה סלובניה וקרואטיה סרט פופרד פנאי צמחוני שוויץ אנגוס בשרים אצבע הגליל ארוחת בוקר ביקורת סרט בראנץ' גלריה השרון חג המולד חופשת ספא מלון בחיפה מלון ספא מסעדה בחיפה מעלות-תרשיחא משפחות נהריה סושי סטקייה סקירת מסעדה עוגות עיצוב פטיסרי ציוד טיולים צימר צפון תאילנד קוסמוי קמפינג ראשון לציון רמת הגולן תאילנדי אושילנד אטרקציות בקוסמוי אמנות אנגליה אסייאתי ארוחה עסקית ארוחת שף בודפשט בחינם ובתשלום סמלי ביקורת הופעה ביקורת מחול בלאק בר הקיץ בוולדורף אסטוריה בר-מסעדה ג'נבה גלידה גליל עליון גרנד טיטון הוד השרון הודית הונגריה הילטון הלובי בר בהילטון תל אביב וולדורף אסטוריה חולון חומת ברלין חמאם חמת גדר טבריה טייק אווי טיפולים אלטרנטיביים יוגה ערבה יפו כריסמס לינה ברמת הגולן מאפייה מחול מודרני מסעדה בארה"ב מסעדה בשרון מסעדה יוונית נטול גלוטן סיורים ספורט עיסוי עמק הירדן פאוורבול פארק לאומי פיצריה פסח פסטיבל טעמים בעמקים פסטיבל יין ציוד שטח צילום צפון ים המלח צפת קייקים קימל בגלבוע קיץ קפה נטו קרית שמונה ראש הנקרה ראש פינה רעננה שואה תל אביב ווהמרכז 4SEA Amama BBB DCITY MAGIC KASS Power bowl Supper club Temple Bar YOTEL accrorap aquacity bar b que eatwith funky sisilia lake tlv loving vincent muvix papa john's poupee spa via maris tlv baloon אגם בלד אגם קאדו אגמון החולה אדלינה אוהל אוהלו אוכל בריא אוכל מהיר אופנה אורלנדו אטרקציה אטרקציות באילת אטרקציות בברלין אטרקציות בצ׳אנג ראי אטרקציות קיץ בחרמון איטליאנו איטלקיה בפשפשים אימון אישי איסט סייד גלרי אלגרה אלכוהול אממה אנדרטה אנה קרנינה אסיאתי אקווה כיף אקרוראפ ארוח דרוזי ארוח הנוף הצפוני ארוח כפרי ארוח כפרי באשדות יעקב ארוחות משפחתיות ארוחת טאלי בטנדורי ארועים ארץ המנזרים אשקלון אתגרי בוטיק בוטיק שוקולד בוטניקה בופה ביאנקיני בילוי בחורף ביסטרו ביקור בגליל המערבי ביקורת ביקורת ספר בירה בית הקברות היהודי בג'נבה בית פיינברג בלאק בר בורגר בלאק גלילות בלאק גרנד קניון חיפה בלדה לארוחת שישי בלוגר מסעדות בנדיקט בקתות בר אירי בראנץ' אסייתי בראנץ' בגרינפילד בראנץ' עם בשר ברביקיו ברוהאוס אגמון בריאות בריוש בריטניה בריכה ג'ונתן פוד קלאב גבעתיים גוטל'ה גולדן קראון נצרת גזר גיימינג גיל שוחט גלידריה Arte גלישת מצוקים גלריה -430 גלריה ממילא גן העדן הסלובקי גני החורף גרג קיטשן מוריה גריל בר 206 דה אמהוף דומינוס דומינוס מיקס דיינרס דיר חג'לה דרך המשי האופרה הישראלית האיים הבלאריים הבית הטמפלרי הבית של במבה הדיוק הודי הוילג' מלון מטיילים על הירדן הולה בראסרי החווה של חווה היסטוריה המלצות ל המלצות לאילת המקדש הלבן הפלגה לקוטאו וקוננגיואן הפלגת 4 האיים הפלגת ארבעת האיים הרברט סמואל הרובע היהודי הרודס ויטליס הרודס ים המלח הרצאה השומרון השוק 34 וויומינג ויה פרטה ויה רוסטיקו וילה וילה גליליי וילה גן וילה יעלית ואורית וילה לארוח זול זכרון יעקב חג חגים חדרה חוויה בכרם חווית קולנוע חדשה חוות הג'ילבון חומוס טוב בכפר סבא חומוסיה חומוסייה חופשה אורבנית חופשה גלילית חופשה מוזיקלית חופשת וולנס חנוכריסמס חקלאות חרמון ט"ו באב טיול בזול טיול בים המלח טיול במסוק לגרנד קניון טיול ג'יפים טיול ג'יפים בקוסמוי טיול להרי הטטרה הגבוהים בסלובקיה טיול משפחתי בירושלים טיול ערים טיטו טיילת טיסת לילה בכדור פורח טיפים טיפים למטיילים בשוויץ טיפים לתאילנד טכנולוגיה טמפל בר טנדוקה טעימת יינות טרזניה טריגלב טרנטינו טש וטשה יהוד יהודה ושומרון יו בוטיק כנרת יוגה יוליה בנמל יום טיול ים 7 ים כרמל ים תיכוני יפני יקב הרי הגליל יריד יין ישרוטל כדור פורח כוחה של מילה כללית רפואה משלימה כפר בלום כפר הנופש מעיין ברוך כריך כריסמס בירושלים כריסמס בישראל כרם כרמי יוסף לאהוב את וינסנט לאונרדו לגאסי ירושלים לה ביסטרו בר חולון להקת ורטיגו לונדון לוקנדה ליברפול ליוורפול לייטהאוס אילת ליל המדענים ליל ירח מלא בעמק המעיינות לילך שריד וייטמן לינה לינה כפרית לינה משתלמת בחיפה ללא גלוטן מאפים מבצע מגדל מדיטרה מדע מדריך וטיפים לסלובקיה מדריך להרי הטטרה הנמוכים מדריך לילוסטון מדריך לתאילנד מה להביא מהולנד מה לקנות בהולנד מוביקס מוזיאון העיצוב חולון מוטל מופע יריות מזנון מחול בינלאומי מטולה מיורקה מילקשייק מישור אדומים מישור החוף מישלן מלון באילת מלון בארה"ב מלון בהולנד מלון בטבריה מלון בישראל אטרקציות באילת מלון בכנרת מלון בכרמל מלון בסחיפהול מלון בסלובקיה מלון בצפת מלון בשדה התעופה מלון גלעדי מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מלון יוקרה מלון למבוגרים בלבד מלון מגדל דויד מלון נוף גינוסר מסעדה באור עקיבא מסעדה בחו"ל מסעדה ביוקנעם מסעדה במלון מגדל דויד מסעדה בעמק יזרעאל מסעדה גרוזינית מסעדה דרום אמריקאית מסעדה חלבית מסעדה טבעונית מסעדה יפנית ברמת החייל מסעדה מרוקאית מסעדות מומלצות באילת מסעדת Santé ביסטרו מסעדת דגים מסעדת דגים כשרה מסעדת טרנטינו מסעדת לג'נד מסעדת מאפו של ניר צוק מסעדת קארדו בירושלים מסעדת שאלוט מסעדת שוק מעיין השלום מעלה אדומים מעלות מערת הקרח בסלובקיה מערת נטיפים בסלובקיה מפגש הנהרות המרהיב בג'נבה מפעל מצפה השלום מרוקאי מרפסת הלובי משחקי השף משלוח מתוק מתחם פנאי נהרא נוואדה נופש נופש בישראל נחלה בטבע ניטן תאי סאונד סאונה סבונים סדנת יין סופי שבוע תרבות סופרפוד סיור בולענים סיור בחומת ברלין ובצ'ק פוינט צ'רלי סיור במפעל סיור במפעל במבה סיור בקארוז' סיור סליחות בירושלים סיני סלט סנדלים סנטר פארק סנפלינג ספא אקספרס ספא ויה מאריס ספא שבע ספא שיזן ספא תאילנד ספר ספרד ספרטה משתה יווני סקי מים בכבלים סקירת מלון סרט צרפתי סרפינה עגלת המסתור עוגות ים המלח עין כרם עינות צוקים עיצוב הבית עכו - מוזיאונים עכותיקה עמוס עוז עמק המעיינות עמק יזרעאל עסקית עסקית בכל ארוחה עסקית צהרים עפולה ערבה ערד פאב פאפא ג'ונס פארק אתגרי פארק דרום פארק חבלים בסלובקיה פארק מים בסלובקיה פדואל פדיקור דגים פולין פונדק הרמון פופאפ פוקט פיוז'ן פילובולוס פיסול פיצה שף פירות ים פלמה דה מיורקה פלמנקו פנקי סיסיליה פנקייק פסח בגליל המערבי פסטה פסטורל פסטיבל אור ירושלים 2016 פסטיבל ירוק ולא רחוק פסטיבל קולינרי פעילות פרימה פרימה מילניום רעננה פרסי צ'אנג מאי צ'יוויטו צידנית ציור צל תמר צליאק צרפתי קאסר אל יהוד קארטינג בסלובקיה קול וחומר בעיצוב קונדיטוריה קיאקים קייקי כפר בלום קינוח קמפאי סטריט ווק קניות ספורט באירופה קפה לואיז קפה נטו יהוד קפה פיינברג קפטן קארי קקנהוף קרבות לייזר בסלובקיה קרואסון ראש העין רובינשטיין רחלים רטרו בר רטרו פנקייק בר ריחוף צניחה ריץ קרלטון הרצליה רמדה נצרת רמת השרון רפואה רפואה משלימה רפקלסולוגיה רשת שאון חורף שבי ציון שבע ספא שדות תעופה שווקים ובילויים שומרון שוק שוקולד שיאצו שמורת טבע שמן זית שף יונתן רושפלד שפלת יהודה שקשוקה שקשוקה-פסט תיירות חורף תיק נעדר תל אביב פופה תערוכת בין תעמולה לטרור תערוכת צילום תצפית כוכבים תצפית צוק Tomasovce תרופות

Flickr