יום שבת, 16 באפריל 2016

אטרקציות חדשות בירושלים לפסח 2016

לקראת פסח 2016 נפתחו ארבע אטרקציות חדשות בירושלים: סיור חדש בעיר העתיקה (החומה הרחבה, המגדל הישראלי ותביעת החותם של חזקיהו), הגן הבוטני, מוזיאון המוסיקה ו"אני ירושלים". אטרקציות חדשות בירושלים אלו מצטרפות לשפע אפשרויות הסיור, טיול ובילוי בעיר.
אטרקציות חדשות בירושלים לפסח 2016

העיר העתיקה
הסיור החדש מתמקד בתקופת חיזקיהו ונוגע בשלושה מיצגים היסטוריים: החומה הרחבה, המגדל הישראלי ותביעת חותם חזקיהו.
את הסיור התחלנו בקרדו. בקרוב ישתנה מראו כשיותקנו כאן פסיפסים חדשים צבעוניים בשיתוף עם קרן ירושלים וחברת פסיפסים איילון ויעירו אותו כבהיסטוריה עם שוק ססגוני.  משם עלינו לכיוון החומה הרחבה. החומה הרחבה היא חומת אבנים רחבה בגובה 8 מטר ששרידיה נמצאים במקום. את חומה זו חיפשו תקופה ארוכה. המלך חזקיהו הקים אותה בעת שהתמרד נגד מלך אשור שכבש 46 ערים בארץ כיבוש ברוטלי (כיבוש לכיש מתועד בממצא שנמצא בבריטיש מיוזיאום). אחרי שירושלים התרחבה והפליטים התיישבו בה, היא לא היתה מוגנת. לכן בנה חזקיהו את החומה הרחבה בשולי העיר. סוף המעשה, שתועד גם בתנך וגם בכתבי ההסטוריה, כשהצבא החזק של אשור מת כולו (185,000 חיילים) ממגיפה או הרעלה.
קרוב לחומה נמצאו שרידי מגדלים  מבית ראשון ובית שני – המגדל הישראלי והמגדל החשמונאי. לפני כ-50 שנה חפרו כאן בעת הבניה ומצאו את המגדלים שכיום נמצאים במרתף הבנין והגישה אליהם אפשרית בתאום מראש.


בגן הארכיאולוגי נמצאה כבר לפני מספר שנים תביעת חותם "בולה". טעות בפענוח גרמה לכך שהוא אוחסן כחמש שנים עד שפענחו שמדובר בחותם של המלך חזקיהו. הבולה הזו ייחודית כי היא נמצאה בחפירות ליד החומה מימי בית ראשון. תביעת החותם מוצגת במרכז דוידסון ובמקום מוצג סרט עליה ועל מציאתה ופענוח הכתובת שעליה.


בעיר העתיקה ניתן לסייר לבד, יש המון אתרים ומקומות פתוחים לקהל (גם על החומה הרחבה ניתן להשקיף מהרחוב) ובפסח יתקיימו כאן משחקי ניווט בשימוש בטלפון הסלולרי (פרטים במרכז דוידסון בגן הארכיאולוגי). ניתן לשכור בכ-20 שקלים מדריך קולי במרכז המידע הצמוד לשער האשפות. יש גם שרות במרכז דוידסון של השכרת מערכות שמע לקבוצות. במרכז גם יש שרות ארגון ארועים שיכול לתאם סיורים, הופעות ושחקנים, קייטרינג ושרותי הסעדה וכל מה שצריך להרים טיול או ארוע קטן או גדול.


 הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים
הגן הבוטני שמשתרע על 120 דונם קיים משנת 1953 ובו מעל 10,000 צמחים, שופץ ונפתח לקהל כשינוי בתפיסה – מעבר למטרתו העיקרית של שימור בוטני יש לו מעתה תפקיד של אחריות קהילתית ללימוד, תגלית והנאה. בגן הושקעו מליוני שקלים בעיצוב ובפיתוח של שביל תגליות מיוחד לילדים בהשקעה של 15 מליון ש"ח. המטרה היא שהילדים של היום שאינם מסתובבים בטבע וחוקרים אותו ביומיום יוכו לחוות את עולם הצמחים והטבע ולגעת וללמוד אותו באופן בלתי אמצעי – לגעת, לקטוף, להריח, להרגיש ולטפס. הגן משמש גם ליעודו המקורי של שימור צמחים, כולל צמחים בהכחדה וגם כחממה ליזמות חברתית. במקום עובדים עם ניצולי שואה מועדוני קשישים ומוגבלים. מעבר לזה הגן פשוט מהמם במיוחד באביב, הנה תמונה של אחת מפינות החמד בגן!


הגן מאורגן בצורה של חלקות של איזורים גיאוגרפיים לפי יבשות: אפריקה הדרומית, אוסטרליה, אירופה, דרום מערב ומרכז אסיה, אמריקה הצפונית ואגן הים התיכון. בכל איזור נמצאים עצים וצמחים. המדריכה הסבירה לי שיש דרך לגדל (חלק מ)הצמחים והעצים מאקלימים אחרים אך הם לא צומחים באופן אופטימלי (עצים מסוימים למשל, לא בהכרח יגדלו לגודל המלא בגלל אדמת הטרשים הירושלמית המקשה על השרשה והיעדר לחות).
בכניסה לגן עברנו ליד שביל פרחים. הפריחה בשיאה עכשיו באביב וליד כל פרח רשום שמו. ברחבת הכניסה נמצא קפה קפית גובל באגם עם חבצלות מים. מכאן גם יוצאת רכבת הפארק שכלולה במחיר הכניסה ואיתה מסיירים להכרת הגן. כאן תמצאו את חנות הפארק בה אפשר לרכוש מזכרות וערכות הפעלה.


מכאן המשכנו עם רכבת הפארק לסיור עם הסברים. ירדנו מן הרכבת לשביל התגליות. השביל כולל חצי קילומטר של תחנות שונות ותגליות שונות. החל מפעילויות מים, מיצגים של חקלאות עתיקה ומתקני הפעלה לחקר הסביבה. הילדים יוכלו לחקור את האדמה, המים והצמחים תוך מגע וחקירה בלתי אמצעית.
מי שרכש ערכת הפעלה ימצא בה שקית אבנים וחול, יש במקום מתקן ל"חיפוש זהב" בו זורמים מים. הילדים יוכלו לנצל את המים לחיפוש זהב באבנים והחול שקיבלו. גם המבוגרים נהנו לגלות את "מטבעות הזהב" בחול.
בהמשך יש גם שביל צמרות שנמצא בבניה ופסל ייחודי באורך 50 מטר שנקרא "השורשים שלנו". יצר אותו האומן הבלגי וויל בקרס. הוא בנוי מ-5000 ענפי אקליפטוס ומדמה עץ ענק שנפל (לי הוא הזכיר כניסה לשורש עץ) הילדים יוכלו להכנס לתוכו ולשחק בו. שבילים אלו יאפשרו לראות את הצומח וללמוד עליו מנקודות תצפית ייחודיות.
בתמונה, רכבת הפארק, מפת שביל התגליות (מרכז) מימין מתקנים בשביל התגליות, משמאל למעלה פסל השורשים ומתחתיו ערכת ההפעלה וחיפוש הזהב.


לאור ביקורי במקום אני ממליצה לכם בחום לבקר בגן. הוא מקסים לבילוי יום, להנות מהצמחיה, הפריחה והאויר הצח. ארכיטקטורת הגנים יפהפיה! ובהזדמנות גם ללמוד קצת, ואם אתם עם ילדים – הילדים פשוט יפרחו כאן! הכניסה לא יקרה ולילדי ירושלים הכניסה חינם. בפסח יהיה חינם לכולם מטעם בנק הפועלים ויתקיימו כאן פעילויות וסדנאות (במחיר של 10-30 ש"ח) אך הרכבת לא תפעל.
מוזיאון המוזיקה העברית
מוזיאון המוזיקה העברית נפתח כחלק ממרכז כיכר המוזיקה שנמצא בפיתוח מואץ. אנחנו ביקרנו במוזיאון, בחנות המזכרות ואכלנו במסעדה האיטלקית "פיקולינו". אגב, במקום יש גם פטיסרי צרפתי משובח (הכל כשר!) ורחבה פעילה להופעות חיות שהכניסה אליה חינם. החזון של לורנט לוי למקום כולל מלון קונספט, אולפן הקלטות, בית ספר למוסיקה ולבלט, שפע מסעדות ועוד המון תוכניות לעתיד שיהפכו את המקום למרכז מוזיקה שיבלוט באיזור.
 אטרקציות חדשות בירושלים לפסח 2016
לורנט לוי, יהודי אמיד מצרפת, היה בעל החזון לכיכר. לורנט, יהודי דתי, מספר בעיניים בורקות שיש יותר מדי שנאת חינם ומשם הגיע חורבן בית המקדש. אחרי 200 שנה של גלות חזרנו לארץ הוא מספר, והמוזיקה, יש בה לקרב לבבות ולחבר אנשים. הוא מוסיף, שדויד, כשבנה את ירושלים, ניגן על נבל וכתב תהילים. בבית המקדש שרו וניגנו כשהקריבו קורבן. זו מטרת כיכר המוזיקה – לקרב לבבות!
אל לורנט הצטרף אלדד לוי (הם לא מקורבים) כשאלדד הגיע לנגן בהכנסת ספר תורה שלורנט עשה להוריו. אלדד עזר לו לגבש את הקונספט של המקום ושל המוזיאון ורעיון האודיטוריום ומאז הם בונים הכך יחד, כשאלדד מנהל את המוזיאון.
המוזיאון לא גדול אבל ממוקד וייחודי. הוא מעוצב בהידור, כולל תצוגות של כלים מכל היבשות והתקופות ומשופע במולטימדיה. ויש בו הפתעות כמו דגם של בית המקדש עם מערכת של Virtual Reality שדרכה "מטיילים" בבית המקדש ושומעים את הצלילים שלו.
המוזיאון מחולק לפי איזורים ויבשות (יש שלט קטן ליד כל חדר, בתמונה משמאל למטה). בכל איזור יש מבחר כלים, אחד מכל סוג בדרך כלל, שהגיעו מהאיזור. בכל חדר כמעט יש תצוגות אינטראקטיביות שבהן ניתן לשחק בין אם זה סוג של טריויה מוזיקלית, משחק הכולל נגינה בכלים, ופעילויות אישיות וקבוצתיות. ניכר שבכל משחק יש רמז ליהדות ולנושאים מהמקרא.


כל מבקר שמגיע למוזיאון מקבל טאבלט לסיור אישי, דרכו ניתן לקבל מידע על התצוגה ולשמוע את צלילי הכלים המוצגים. הטאבלט גם יעסיק את הקטנטנים בביקור ויהפוך אותו מתאים לבילוי משפחתי.
אחרי הביקור במוזיאון הצצנו לחנות, העמוסה בפריטי אומנות "מוזיקלים" מושכים. ארוחת ערב אכלנו במסעדת פיקולינו האיטלקית החלבית הכשרה. האוכל משובח ביותר והתענגנו על כל ביס מכל המנות שטעמנו. במיוחד אני ממליצה על סלט עם טונה צרובה, הפיצה הדקה כמו באיטליה ורביולי פיטריות.
המוזיאון פתוח באמצע השבוע בשעות היום וביום שישי חצי יום. בכיכר יש הופעות חיות.
ממליצה מאוד למצוא זמן למוזיאון גם אם אינכם מתעניינים במיוחד בכלי נגינה ובמוזיקה באופן מיוחד. הביקור במוזיאון הוא חוויה נהדרת מוזיקלית, אסתטית, היסטורית וגם של יהדות וישראליות.
פרטים: כיכר המוזיקה, רחוב יואל משה סלומון 10, ירושלים
 "אני ירושלים" I am Jerusalem
מבין אטרקציות חדשות בירושלים, "אני ירושלים" שייכת לתחום הקולנוע הרב מימדי. האטרקציה משלבת סרט רב חושי המשלב אנימציה וצילומים אמיתיים. בסרט משולבת הצצה להיסטוריה, מבט על ירושלים ממעוף הציפור תוך שהמצלמה נכנסת לתוך העיר להסתכלות על תושבי העיר על דתותיה – יהדות, נצרות ואיסלאם. הסרט מסיים בהשראה לשלום תוך שהוא מעודד את הקהל להסתכל על ירושלים בזוית האישית שלו כשכל אחד רואה אותה כבבואה שלו. הסרט משלב אפקטים של ראיה מרחבית (360 מעלות), תזוזה של הכסאות ומגוון אפקטים לחוויה של התמזגות בסרט. הסרט מוצג בשילוב השפות עברית, אנגלית וערבית.
בתמונה (מימין לשמאל מלמעלה למטה) ניתן לראות את הגרפיקה בכניסה (כשנכנסים לאולם התצוגה של האורות מאוד מרשימה) והישיבה על כסאות זזים. את ההיסטוריה של הדתות, החל מבית המקדש והמשך לנצרות ולאיסלם, ומעוף הציפור מעל ירושלים.
"אני ירושלים", ממילא


עם שפע אטרקציות חדשות בירושלים, גם מי שסייר הרבה בעיר יוכל למצוא דברים חדשים ומעניינים לעשות.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

Labels

מסעדה ישראל אטרקציות ביקורת מסעדה תל אביב והמרכז לא כשר צפון הארץ מסעדה בישראל חו"ל מלון אירופה תל אביב מסעדה בתל אביב ירושלים כשר מלון בישראל סיור ירושלים והאיזור תרבות ילדים דרום הארץ גליל מערבי טיול ספא גליל בשר איזור השרון מרכז הארץ ארה"ב מסעדה במרכז מרכז ארה"ב צפון סלובקיה פסטיבל פסטיבלים וארועים ביקורת מלון ילוסטון יקב הרי הטטרה מסעדה בצפון בית קפה הולנד מסעדה כשרה נתניה קולינריה תאילנד אטרקציה בחו"ל אטרקציות בחו"ל הופעה הרצליה חלבי ים המלח כנרת מסעדה בירושלים אוכל אמסטרדם בילוי דגים המזרח הרחוק חיפה טבעוני יין מוזיאון פיצה תערוכה אומנות אסייתי המבורגר כפר סבא כשר למהדרין מוזיאון תערוכה מחול מסעדות עכו תיירות תל אביב והסביבה אוכל איטלקי אילת ביקורת ספא ג'קסון ווסט ילוסטון כריסטמס מופע מכתש רמון מלון בחו"ל מלון בירושלים מסעדת שף מצפה רמון מרחצאות נוער נצרת שופינג איטלקית בר ברלין בשרי גרמניה הרי הטטרה הגבוהים הרי הטטרה הנמוכים חומוס חינם יהדות מוזיקה מלון בוטיק מסעדה איטלקית סלובניה סלובניה וקרואטיה סרט פופרד פנאי צמחוני שוויץ אנגוס בשרים אצבע הגליל ארוחת בוקר ביקורת סרט בראנץ' גלריה השרון חג המולד חופשת ספא מלון בחיפה מלון ספא מסעדה בחיפה מעלות-תרשיחא משפחות נהריה סושי סטקייה סקירת מסעדה עוגות עיצוב פטיסרי ציוד טיולים צימר צפון תאילנד קוסמוי קמפינג ראשון לציון רמת הגולן תאילנדי אושילנד אטרקציות בקוסמוי אמנות אנגליה אסייאתי ארוחה עסקית ארוחת שף בודפשט בחינם ובתשלום סמלי ביקורת הופעה ביקורת מחול בלאק בר הקיץ בוולדורף אסטוריה בר-מסעדה ג'נבה גלידה גליל עליון גרנד טיטון הוד השרון הודית הונגריה הילטון הלובי בר בהילטון תל אביב וולדורף אסטוריה חולון חומת ברלין חמאם חמת גדר טבריה טייק אווי טיפולים אלטרנטיביים יוגה ערבה יפו כריסמס לינה ברמת הגולן מאפייה מחול מודרני מסעדה בארה"ב מסעדה בשרון מסעדה יוונית נטול גלוטן סיורים ספורט עיסוי עמק הירדן פאוורבול פארק לאומי פיצריה פסח פסטיבל טעמים בעמקים פסטיבל יין ציוד שטח צילום צפון ים המלח צפת קייקים קימל בגלבוע קיץ קפה נטו קרית שמונה ראש הנקרה ראש פינה רעננה שואה תל אביב ווהמרכז 4SEA Amama BBB DCITY MAGIC KASS Power bowl Supper club Temple Bar YOTEL accrorap aquacity bar b que eatwith funky sisilia lake tlv loving vincent muvix papa john's poupee spa via maris tlv baloon אגם בלד אגם קאדו אגמון החולה אדלינה אוהל אוהלו אוכל בריא אוכל מהיר אופנה אורלנדו אטרקציה אטרקציות באילת אטרקציות בברלין אטרקציות בצ׳אנג ראי אטרקציות קיץ בחרמון איטליאנו איטלקיה בפשפשים אימון אישי איסט סייד גלרי אלגרה אלכוהול אממה אנדרטה אנה קרנינה אסיאתי אקווה כיף אקרוראפ ארוח דרוזי ארוח הנוף הצפוני ארוח כפרי ארוח כפרי באשדות יעקב ארוחות משפחתיות ארוחת טאלי בטנדורי ארועים ארץ המנזרים אשקלון אתגרי בוטיק בוטיק שוקולד בוטניקה בופה ביאנקיני בילוי בחורף ביסטרו ביקור בגליל המערבי ביקורת ביקורת ספר בירה בית הקברות היהודי בג'נבה בית פיינברג בלאק בר בורגר בלאק גלילות בלאק גרנד קניון חיפה בלדה לארוחת שישי בלוגר מסעדות בנדיקט בקתות בר אירי בראנץ' אסייתי בראנץ' בגרינפילד בראנץ' עם בשר ברביקיו ברוהאוס אגמון בריאות בריוש בריטניה בריכה ג'ונתן פוד קלאב גבעתיים גוטל'ה גולדן קראון נצרת גזר גיימינג גיל שוחט גלידריה Arte גלישת מצוקים גלריה -430 גלריה ממילא גן העדן הסלובקי גני החורף גרג קיטשן מוריה גריל בר 206 דה אמהוף דומינוס דומינוס מיקס דיינרס דיר חג'לה דרך המשי האופרה הישראלית האיים הבלאריים הבית הטמפלרי הבית של במבה הדיוק הודי הוילג' מלון מטיילים על הירדן הולה בראסרי החווה של חווה היסטוריה המלצות ל המלצות לאילת המקדש הלבן הפלגה לקוטאו וקוננגיואן הפלגת 4 האיים הפלגת ארבעת האיים הרברט סמואל הרובע היהודי הרודס ויטליס הרודס ים המלח הרצאה השומרון השוק 34 וויומינג ויה פרטה ויה רוסטיקו וילה וילה גליליי וילה גן וילה יעלית ואורית וילה לארוח זול זכרון יעקב חג חגים חדרה חוויה בכרם חווית קולנוע חדשה חוות הג'ילבון חומוס טוב בכפר סבא חומוסיה חומוסייה חופשה אורבנית חופשה גלילית חופשה מוזיקלית חופשת וולנס חנוכריסמס חקלאות חרמון ט"ו באב טיול בזול טיול בים המלח טיול במסוק לגרנד קניון טיול ג'יפים טיול ג'יפים בקוסמוי טיול להרי הטטרה הגבוהים בסלובקיה טיול משפחתי בירושלים טיול ערים טיטו טיילת טיסת לילה בכדור פורח טיפים טיפים למטיילים בשוויץ טיפים לתאילנד טכנולוגיה טמפל בר טנדוקה טעימת יינות טרזניה טריגלב טרנטינו טש וטשה יהוד יהודה ושומרון יו בוטיק כנרת יוגה יוליה בנמל יום טיול ים 7 ים כרמל ים תיכוני יפני יקב הרי הגליל יריד יין ישרוטל כדור פורח כוחה של מילה כללית רפואה משלימה כפר בלום כפר הנופש מעיין ברוך כריך כריסמס בירושלים כריסמס בישראל כרם כרמי יוסף לאהוב את וינסנט לאונרדו לגאסי ירושלים לה ביסטרו בר חולון להקת ורטיגו לונדון לוקנדה ליברפול ליוורפול לייטהאוס אילת ליל המדענים ליל ירח מלא בעמק המעיינות לילך שריד וייטמן לינה לינה כפרית לינה משתלמת בחיפה ללא גלוטן מאפים מבצע מגדל מדיטרה מדע מדריך וטיפים לסלובקיה מדריך להרי הטטרה הנמוכים מדריך לילוסטון מדריך לתאילנד מה להביא מהולנד מה לקנות בהולנד מוביקס מוזיאון העיצוב חולון מוטל מופע יריות מזנון מחול בינלאומי מטולה מיורקה מילקשייק מישור אדומים מישור החוף מישלן מלון באילת מלון בארה"ב מלון בהולנד מלון בטבריה מלון בישראל אטרקציות באילת מלון בכנרת מלון בכרמל מלון בסחיפהול מלון בסלובקיה מלון בצפת מלון בשדה התעופה מלון גלעדי מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מלון יוקרה מלון למבוגרים בלבד מלון מגדל דויד מלון נוף גינוסר מסעדה באור עקיבא מסעדה בחו"ל מסעדה ביוקנעם מסעדה במלון מגדל דויד מסעדה בעמק יזרעאל מסעדה גרוזינית מסעדה דרום אמריקאית מסעדה חלבית מסעדה טבעונית מסעדה יפנית ברמת החייל מסעדה מרוקאית מסעדות מומלצות באילת מסעדת Santé ביסטרו מסעדת דגים מסעדת דגים כשרה מסעדת טרנטינו מסעדת לג'נד מסעדת מאפו של ניר צוק מסעדת קארדו בירושלים מסעדת שאלוט מסעדת שוק מעיין השלום מעלה אדומים מעלות מערת הקרח בסלובקיה מערת נטיפים בסלובקיה מפגש הנהרות המרהיב בג'נבה מפעל מצפה השלום מרוקאי מרפסת הלובי משחקי השף משלוח מתוק מתחם פנאי נהרא נוואדה נופש נופש בישראל נחלה בטבע ניטן תאי סאונד סאונה סבונים סדנת יין סופי שבוע תרבות סופרפוד סיור בולענים סיור בחומת ברלין ובצ'ק פוינט צ'רלי סיור במפעל סיור במפעל במבה סיור בקארוז' סיור סליחות בירושלים סיני סלט סנדלים סנטר פארק סנפלינג ספא אקספרס ספא ויה מאריס ספא שבע ספא שיזן ספא תאילנד ספר ספרד ספרטה משתה יווני סקי מים בכבלים סקירת מלון סרט צרפתי סרפינה עגלת המסתור עוגות ים המלח עין כרם עינות צוקים עיצוב הבית עכו - מוזיאונים עכותיקה עמוס עוז עמק המעיינות עמק יזרעאל עסקית עסקית בכל ארוחה עסקית צהרים עפולה ערבה ערד פאב פאפא ג'ונס פארק אתגרי פארק דרום פארק חבלים בסלובקיה פארק מים בסלובקיה פדואל פדיקור דגים פולין פונדק הרמון פופאפ פוקט פיוז'ן פילובולוס פיסול פיצה שף פירות ים פלמה דה מיורקה פלמנקו פנקי סיסיליה פנקייק פסח בגליל המערבי פסטה פסטורל פסטיבל אור ירושלים 2016 פסטיבל ירוק ולא רחוק פסטיבל קולינרי פעילות פרימה פרימה מילניום רעננה פרסי צ'אנג מאי צ'יוויטו צידנית ציור צל תמר צליאק צרפתי קאסר אל יהוד קארטינג בסלובקיה קול וחומר בעיצוב קונדיטוריה קיאקים קייקי כפר בלום קינוח קמפאי סטריט ווק קניות ספורט באירופה קפה לואיז קפה נטו יהוד קפה פיינברג קפטן קארי קקנהוף קרבות לייזר בסלובקיה קרואסון ראש העין רובינשטיין רחלים רטרו בר רטרו פנקייק בר ריחוף צניחה ריץ קרלטון הרצליה רמדה נצרת רמת השרון רפואה רפואה משלימה רפקלסולוגיה רשת שאון חורף שבי ציון שבע ספא שדות תעופה שווקים ובילויים שומרון שוק שוקולד שיאצו שמורת טבע שמן זית שף יונתן רושפלד שפלת יהודה שקשוקה שקשוקה-פסט תיירות חורף תיק נעדר תל אביב פופה תערוכת בין תעמולה לטרור תערוכת צילום תצפית כוכבים תצפית צוק Tomasovce תרופות

Flickr