יום חמישי, 7 ביולי 2016

ליל ירח מלא בעמק המעיינות

ליל ירח מלא בעמק המעיינות יתקיים ב-21.7.2016 עם המון פעילויות ליליות במחיר של 10 שקלים – מוזיאונים, סיורים לאור ירח, סדנאות, מרוץ, הופעות, רחצה לילית ועוד. ביקרנו בחלק מהאתרים שישתתפו בפסטיבל ליל ירח מלא – נהריים בגשר, מקור החסידה בכפר רופין, ביו תור בשדה אליהו, פארק המעיינות+גן גורו ובית הקפה רוזליה בבית שאן העתיקה והבאנו לכם טעימה מהארועים.
ליל ירח מלא בעמק המעיינות

חצר גשר בנהרים

בחצר גשר ניתן לבקר לסיורים מודרכים, סדנאות וארועים. יש במקום מספר נקודות ענין ותצוגות מעניינות, כולל מיצג אורקולי "חווית נהרים", סיפורם של חלוצי גשר, וסיור מעבר לגדר המערכת. יש תצפיות, סיורים וסדנאות אפייה. בכל יום יוצאים סיורים מודרכים באתר. החצר התחדשה בשחזור של בית הילדים של הקיבוץ. קיבוץ גשר היה בחזית במלחמת העצמאות. מהקיבוץ שרד רק חדר האוכל כשבמקום התנהלו קרבות קשים. זה המקום ללמוד עוד על התרבות שהיתה לתרבות וחינוך בשנות ה-40, הלינה המשותפת וחיי הילדים בקיבוץ ולשמוע את סיפור פינוי הילדים.
בית הילדים היה עשוי בוץ. הוא נהרס ורק הרצפה נשארה ושרידי אמבטיה מחוררת. את הבנין שיחזרו מהיסוד. במקום ניתן להציץ על איך נראה בית הילדים המקורי דרך איזור במרכז הבית בו יש קטע רצפה וקיר זכוכית (ניתן לראות את הלבנים והבוץ שמהם בנו את הבית), וכן להתרשם מפינה המנציחה את הפינוי בה גם מוצגת האמבטיה של התינוקות, חלודה ומתפוררת מחוררת בחורי ירי. בפינת החדר נמצא "פנס הקסם" שבאמצעותו סופרו לילדים סיפורים. ניתן לסייר במקום עם אפליקציית ComeToArt.

בלילה שבין 28-29 באפריל 1948 פינו בחסות החשיכה את הילדים לקיבוץ אשדות יעקב הסמוך. הילדים צעדו בחשיכה, ילדים קטנים בגיל 3 ו-4 ואת התינוקות על הידיים. אחד הילדים, שהיה בן 6 מספר שלא מצא את סנדליו בחושך והלך יחף על הקוצים כל הדרך, הליכה שלא ישכח לעולם. הילדים הועברו למנזר נטוש מול בית החולים רמב"ם בחיפה ושם שהו קרוב לשנתיים.

פסיפס בגשר – פינוי הילדים מגשר
בליל ירח מלא בשעות 20:00 ו-21:00 תתקיים כאן שעת שעת סיפור באמצעות "פנס הקסם" של פעם המתאימה לילדים מגיל 3 ומעלה. באגדת לחם שנמצאת בחצר בשעה 19:00 תערך סדנת פוקצ'ות במחיר 30 ש"ח.

מקור החסידה, כפר רופין

מקור החסידה, הנמצא בכפר רופין, הוא הראשון בין ארבעת מרכזי הצפרות שמוקמים בימים אלו בארץ. 500 מליון ציפורים עוברות פה בין ספטמבר למאי. הן מתחילות לנדוד כשהיום מתחיל להתקצר.
בגלל ייבוש הביצות והכחדת הצמחיה במישור החוף ומגמת העיור (הקמת רצף יישובים עירוניים במישור החוף והסביבה) שטח המחייה שם הצטמצם וכל הציפורים עוברות באיזור העמק בתקופת הנדידה. הן נוחתות לנוח והתרענן (ולאכול) בעמק שהוא כמו נווה מדבר.

נדידת הציפורים
מקור החסידה הוא מרכז צפרות. כאן תוכלו להתרענן, לשמוע הסברים, לקבל הדרכה ולצאת לסיורים הכוללים צפייה בסרט נהדר באורך 12 דקות (קיים בעברית ובאנגלית) שמסביר איך מצליחים לקיים חקלאות (כולל בריכות דגים) כשחצי מליארד ציפורים נודדות עוברות כאן וכשקנאי רעב יכול לאכול קילו דגים בארוחה!

מרכז צפרות מקור החסידה בכפר רופין
כאן פגשנו את דוד גלזנר שסיפר לנו על הפעילויות המיוחדות כאן. בקיץ חם ולכן הפעילויות הן מוקדם בבוקר ולפנות ערב (ניתן לישון בקיבוץ בחדרי ההארחה). בנוסף לסרט ולהסברים יוצאים לסיורים. בלילה לראות את העטלפים, התנשמות, החרקים והסביבה ולשמוע את רחשי הלילה וקולות התנים. בסתיו יש טיבוע ציפורים בשטח. ביום עוברים כאן על הגבול, רואים את החקלאות ואת בריכות הדגים ומשקיפים על הציפורים ולומדים על חקלאות אקולוגית. דוד סיפר לנו איך הוא מדווש מוקדם בבוקר בקיבוץ ומגלה מה חדש ומעניין, היכן יש פעילות ומה קורה ברחבי הקיבוץ ומתכנן את הסיורים בהתאם.

דוד גלזנר מכפר רופין
בקיץ ובחופשות בתי הספר מתקיימים כאן סיורים באופן שוטף. בפסטיבל יתקיימו כאן סיור דמדומים (18:00), סיור לילה (20:00) ובוקר צפרות (7:00) ב-10 ש"ח.

ביו תור, שדה אליהו 

בקיבוץ שדה אליהו מתמחים בחקלאות אורגנית כבר משנת 1974, ויותר מכך, כאן מתמחים בהדברה אקולוגית – חוקרים ומגדלים חרקים מועילים, דבורי בומבוס, ועוד.
בביו תור מקיימים סיורים שמסבירים מהי חקלאות אקולוגית, סוגים של חרקים מועילים. למשל, משתמשים פה בזכרי זבוב עקרים להדברת זבובים. אלו מזדווגים עם הנקבות ומונעים מהם התרבות עד שהם נכחדים. מגדלים פה דבורי בומבוס מצטיינות בהאבקה. אגב, כל החממות שתראו באיזור הן חממות גידול חרקים מועילים.
במרכז המבקרים פה משלבים הדרכה על החקלאות האקולוגית. תוכלו לראות את הדבורים (אל דאגה, הן בקופסה) ולהרכיב תערובת תבלינים משלכם.  בסיורים משלבים סדנאות: בחורף סדנאות טעם השדה – סיור בשדה, ליקוט והכנת אוכל, סדנת תבלינים, ועוד.

בנוסף, תמצאו כאן בית קפה פסטורלי "קפה בשדה" לארוחה קלה בסביבה נעימה וחנות למוצרים ייחודיים מקומיים.

ואם אתם כבר פה, אם לא יקחו אותכם במהלך אחד הסיורים – שאלו איפה חורשת הפיקוסים ותלכו לראות אותם, יש פה חורשת פיקוסים בנגלים בעלי מראה ייחודי. יש להם שורשי אוויר שמטרתם ייצוב העץ המיוחד, המפורסם בכמות הצל הגדולה שהוא עושה

בערב הפסטיבל יתקיימו סדנאות בשעות 19:00, 21:00.

רוזליה – בית קפה בבית שאן העתיקה

בבנין עתיק מימי הממשל הטורקי ששופץ בעיצוב וינטג' ממקום בית קפה ומסעדה רוזליה. את המקום הקימה חנה וקראה לו רוזליה על שם סבתה. חנה מספרת שבבית אצלם היו תמיד עוגות הונגריות כמו דובוש וז'רבו. חנה ונתנאל בעלה קונדיטורים והעסק משפחתי – תוכלו לראות את הילדים שלהם עוזרים להם. במבואה תלויות תמונות של משפחתה של רוזליה, גם של הסבים, ואפילו תמונות מהחתונה של הסבים. ישבנו כאן לארוחה קלה. המקום מקסים והשרות – עם חיוך רחב!
ברוזליה יש תפריט עשיר חלבי כשר למהדרין, עוגות שמרים ושאר מגדנות, שייקים מכל הסוגים וגם מנות ללא גלוטן שמתאימות לצליאקים.
בחצר האחורית מתקיימות הופעות, בט"ו באב תופיע כאן מיקה קרני.
בפסטיבל תמצאו פה ארוחת ילדים (39 ש"ח) במבצע 1+1 וקפה חינם להורים.

גן גורו ופארק המעיינות

אחת האטרקציות המרכזיות בעמק המעיינות הוא פארק המעיינות הנמצא בניר דויד. הפארק כולל את עין שוקק, עין מודע ונחל הקיבוצים.  אך לפני שניכנס לפארק כדאי לבקר בגן גורו הסמוך. על גן גורו כבר כתבתי בעבר. בגן יש המון חיות כשגולת הכותרת הם הקואלות והקנגרו איתם יש מפגש בלתי אמצעי, כולל האכלה. כן, הקנגורו יאכל לכם מהידיים! תוכלו לקרוא על זה בכתבה: גן גורו. במהלך הפסטיבל יתקיימו בגן גורו סיורי לילה וסיור זריחה בשעות 20:00, 22:00, חצות וב-5 בבוקר.  סיורי הלילה הם מודרכים ואינטימיים יותר ובאמצעותם ניתן לקבל זוית אחרת על בעלי החיים והפעילות שלהם בלילה. בגן גורו גם מקיימים בתקופת הקיץ בחודשים יולי ואוגוסט סיורי לילה עם קומזיץ וסיפורים אבורג'ינים, לינה באוהלים בשטח הפארק וסיור מוקדם בבוקר לפני שהפארק נפתח.

מפגש עם קנגורו בלילה – ליל ירח מלא
לפארק המעיינות מגיעים לטייל, לרחוץ במעיינות ולנפוש. כאן יהיה הרבה אקשן בליל ירח מלא. הפארק מציע סיורים מודרכים: סיור רגלי בחצות וסיורים ברכבים חשמליים (רכבי גולף) הכוללים טבילה ורחצה במעיינות הפארק (כשעה ורבע) בשעות 20:00, 22:00, חצות וב-5 בבוקר. אחת האטרקציות המלהיבות שיתקימו בליל ירח מלא הוא הפעלת ה"בר אופן". עגלת הבר אופן היא פאב נוסע, הנוסעים יושבים כמו על אופניים (אפשר גם לדווש) ושותים בירה תוך כדי נסיעה וסיור בפארק. הסיורים בבר-אופן כוללים כוס בירה למשתתף מבוגר ויתקיימו ב-22:00 ובחצות.

בר אופן – נוסעים ושותים
בנוסף למה שכתבתי לעיל, בליל ירח מלא יתקיימו: טיולים ברכבים פרטיים לאורך הירדן. טיול שקיעה רגלי במעלה ההר. טיולי ערב עם קק"ל, לילות שאן בבית שאן – מופע כל חצי שעה ב-50% הנחה. סיור עששיות בגן השלושה, פעילויות בנחל חרוד, הרצאה וסיור במוזיאון לארכיאולוגיה בגן השלושה, סדנה במרכז המבקרים מלכה לב במנחמיה, סדנת גיבון בעז-עיז במנחמיה (מציעים גם ארוחת ערב חלבית בחווה), חוויה כורדית בירדנה (יש גם סדנת בישול), שם גם יהיה בכניסה חופשית ערב שירה והרקדה. וכן מבצעים במסעדות (רוטנברג, בבית שאן). ניתן ללון בחניון גן לאומי כוכב הירדן, בגן השלושה ובגני חוגה. ובבוקר רחצת בוקר בגן השלושה. התוכנית המלאה של ליל ירח מלא בעמק המעיינות נמצאת באתר מועצה איזורית עמק המעיינות.


תגובות

Subscribe

Labels

ישראל אטרקציות מסעדה חו"ל צפון הארץ מסעדה בישראל לא כשר תל אביב והמרכז אירופה ביקורת מסעדה מלון סיור ירושלים מלון בישראל מסעדה בתל אביב ילדים ירושלים והאיזור טיול מרכז הארץ גליל מערבי תל אביב והסביבה תרבות גליל כשר תל אביב סלובקיה פסטיבלים וארועים צפון בשר מסעדה במרכז הרי הטטרה הולנד דרום הארץ יקב מסעדה בצפון תאילנד אטרקציה בחו"ל אטרקציות בחו"ל אמסטרדם ארה"ב המזרח הרחוק מרכז ארה"ב אוכל מוזיאון ספא פסטיבל בילוי ג'קסון הופעה מוזיאון תערוכה מרחצאות שופינג איזור השרון איטלקית ברלין גרמניה המבורגר הרי הטטרה הגבוהים הרי הטטרה הנמוכים חיפה חלבי יהדות יין כנרת כריסטמס מוזיקה מלון בחו"ל מסעדה בירושלים מסעדות נוער נתניה פופרד שוויץ אומנות דגים חג המולד חינם טבעוני ים המלח מופע מחול מלון בירושלים נהריה נצרת עכו צפון תאילנד קולינריה קוסמוי ראשון לציון תערוכה אוכל איטלקי אושילנד אטרקציות בקוסמוי אנגוס בשרים אנגליה בודפשט בחינם ובתשלום סמלי בלאק בר ג'נבה גלריה הודית הונגריה הרצליה חומת ברלין כפר סבא כשר למהדרין מחול מודרני מסעדה כשרה מעלות-תרשיחא משפחות סטקייה סיורים עיצוב עמק הירדן פארק לאומי פיצה צפת ראש הנקרה רעננה שואה תיירות Amama BBB Power bowl Temple Bar YOTEL aquacity bar b que lake tlv muvix papa john's spa via maris tlv baloon אגם קאדו אדלינה אטרקציות בברלין אטרקציות בצ׳אנג ראי אטרקציות קיץ בחרמון איטליאנו איטלקיה בפשפשים איסט סייד גלרי אלכוהול אממה אמנות אנדרטה אסיאתי אסייאתי אסייתי אקווה כיף ארוח דרוזי ארוח כפרי ארוח כפרי באשדות יעקב ארוחות משפחתיות ארוחת בוקר ארוחת טאלי בטנדורי ארוחת שף ארועים אשקלון אתגרי ביקור בגליל המערבי בירה בית הקברות היהודי בג'נבה בית קפה בלאק בר בורגר בלאק גלילות בלאק גרנד קניון חיפה בר אירי בר הקיץ בוולדורף אסטוריה בראנץ' בראנץ' בגרינפילד בראנץ' עם בשר ברביקיו בריטניה בשרי ג'ונתן פוד קלאב גבעתיים גיל שוחט גלידה גלידריה Arte גליל עליון גן העדן הסלובקי גני החורף גריל בר 206 גרנד טיטון דה אמהוף דומינוס דומינוס מיקס דיינרס דרך המשי הבית הטמפלרי הבית של במבה הודי הוילג' מלון מטיילים על הירדן החווה של חווה הלובי בר בהילטון תל אביב המקדש הלבן הפלגה לקוטאו וקוננגיואן הפלגת 4 האיים הפלגת ארבעת האיים הרובע היהודי הרצאה וויומינג זול חג חווית קולנוע חדשה חומוס חופשה אורבנית חמאם חקלאות חרמון טבריה טיול במסוק לגרנד קניון טיול ג'יפים בקוסמוי טיול להרי הטטרה הגבוהים בסלובקיה טיול משפחתי בירושלים טיטו טיסת לילה בכדור פורח טיפים טיפים למטיילים בשוויץ טיפים לתאילנד טמפל בר טרזניה טרנטינו טש וטשה יוליה בנמל ים כרמל יפני כדור פורח כוחה של מילה כריסמס כריסמס בירושלים כריסמס בישראל כרמי יוסף לגאסי ירושלים לה ביסטרו בר חולון להקת ורטיגו לונדון ליברפול ליוורפול ליל המדענים ליל ירח מלא בעמק המעיינות מדע מדריך וטיפים לסלובקיה מדריך להרי הטטרה הנמוכים מדריך לתאילנד מה להביא מהולנד מה לקנות בהולנד מוביקס מוזיאון העיצוב חולון מופע יריות מילקשייק מלון בהולנד מלון בוטיק מלון בסחיפהול מלון בסלובקיה מלון בשדה התעופה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מלון מגדל דויד מלון נוף גינוסר מסעדה במלון מגדל דויד מסעדה גרוזינית מסעדה יוונית מסעדה יפנית ברמת החייל מסעדה מרוקאית מסעדת טרנטינו מסעדת לג'נד מסעדת מאפו של ניר צוק מסעדת קארדו בירושלים מסעדת שאלוט מסעדת שף מערת הקרח בסלובקיה מערת נטיפים בסלובקיה מפגש הנהרות המרהיב בג'נבה מתוק מתחם פנאי נהרא נוואדה נחלה בטבע סאונד סופי שבוע תרבות סיור בחומת ברלין ובצ'ק פוינט צ'רלי סיור במפעל סיור במפעל במבה סיור בקארוז' סיור סליחות בירושלים סיני סנטר פארק ספא ויה מאריס ספורט ספרטה משתה יווני סקי מים בכבלים סרט עוגות עכו - מוזיאונים עמוס עוז עמק המעיינות עסקית בכל ארוחה ערד פאב פאוורבול פאפא ג'ונס פארק אתגרי פארק דרום פארק חבלים בסלובקיה פארק מים בסלובקיה פוקט פיוז'ן פילובולוס פיסול פיצה שף פלמנקו פנאי פנקייק פסח בגליל המערבי פסטיבל אור ירושלים 2016 פסטיבל יין פסטיבל ירוק ולא רחוק פרימה פרימה מילניום רעננה פרסי צ'אנג מאי ציור צילום צימר צל תמר צמחוני קארטינג בסלובקיה קול וחומר בעיצוב קונדיטוריה קייקי כפר בלום קייקים קיץ קמפאי סטריט ווק קמפינג קניות ספורט באירופה קפה לואיז קפטן קארי קקנהוף קרבות לייזר בסלובקיה רטרו בר רטרו פנקייק בר ריחוף צניחה שאון חורף שווקים ובילויים שוק שמורת טבע שף יונתן רושפלד שפלת יהודה תאילנדי תערוכת בין תעמולה לטרור תצפית צוק Tomasovce

Flickr